Hatay, Antakya, Defne, Samandağ, Arsuz Radyosu Dinle

Gürüz; 668.5 Milyon Dolarlık İhracaat Gerçekleşti…

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Gürüz, 2022 yılının ilk yarısında Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatının 1,45 milyar dolar düzeyine ulaştığını, bu satışa Akdeniz Bölgesi’nin yüzde 46 oranında destek verdiğini açıkladı.Başkan Ferhat Gürüz, Yaş meyve sebze sektörünün lideri olan Birliğimiz, 2022 yılının Ocak-Haziran ayları arasında yüzde 17 artışla 668,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade etti.

En fazla yaş meyve ve sebze ihracatı Rusya, Romanya ve Almanya’ya

Türk yaş meyve ve sebze sektörünün yılın ilk yarısındaki performansını ürün grupları ve ülkelere göre değerlendiren Başkan Ferhat Gürüz, şöyle konuştu: “Ocak-Haziran ayları arasında 1 milyon 471 bin ton ürünü uluslararası pazarlarda değerlendiren sektörümüzün en fazla ihraç ettiği ürünler domates, mandalina ve limon oldu.

Bu dönemde yüzde 15 artışla 247,9 milyon dolarlık domates, yüzde 19 artışla 168,7 milyon dolarlık mandalina ve yüzde 5 artışla 148,8 milyon dolarlık limon ihraç ettik. Yılın ilk yarısındaki yaş meyve sebze ihracatımızda en büyük pazarlarımız Rusya, Romanya ve Almanya oldu. Rusya’ya 454,9 milyon dolarlık, Romanya’ya 126,8 milyon dolarlık ve Almanya’ya 124,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik.

Söz konusu dönemde ihracat hacminde en güçlü artışları yakaladığımız ülkelerin başında İsrail, Hırvatistan ve Azerbaycan-Nahçıvan geldi. İsrail’e yüzde 383 artışla 32,1 milyon dolarlık, Hırvatistan’a yüzde 96 artışla 12,7 milyon dolarlık ve Azerbaycan-Nahçıvan’a yüzde 52 artışla 10,5 milyon dolarlık ihracata imza attık.”

Sektörün en önemli gündemi pestisit kalıntısı, yasaklı ve ruhsatsız zirai ilaç kullanımı ile mücadele Türk yaş meyve sebze sektörünün ihracatında Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrupa Birliği ve Orta Doğu ülkelerinin ağırlıklı olduğunu kaydeden Başkan Ferhat Gürüz, “Özellikle Avrupa Birliği pazarında Türkiye markasını güçlendirmek için pestisit kalıntısı, yasaklı ve ruhsatsız zirai ilaç kullanımı ile mücadelede sektörümüzün eşgüdüm içinde hareket etmesi büyük önem taşıyor.

Bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığımıza inşaatlardaki yapı denetim şirketleri gibi zorunlu ve sorumlu zirai danışmanlık ofisleri modelini önerdik. Çiftçilerimiz ilaçlama ve gübreleme programlarını bu ofislerin kontrolünde ve gözetiminde yapacaklar. Hasat edilen ürünlerde ilaç kalıntısına rastlanırsa da zirai danışmanlık ofisleri sorumlu olacak. Bu yapının tesis edilmesiyle kalıntı sorununa köklü çözüm sağlayacağımıza inanıyoruz. Sektörümüzün tüm paydaşlarının güçlü desteği ile bu modelin bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu dönemde yüzde 15 artışla 247,9 milyon dolarlık domates, yüzde 19 artışla 168,7 milyon dolarlık mandalina ve yüzde 5 artışla 148,8 milyon dolarlık limon ihraç ettik. Yılın ilk yarısındaki yaş meyve sebze ihracatımızda en büyük pazarlarımız Rusya, Romanya ve Almanya oldu.

Rusya’ya 454,9 milyon dolarlık, Romanya’ya 126,8 milyon dolarlık ve Almanya’ya 124,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Söz konusu dönemde ihracat hacminde en güçlü artışları yakaladığımız ülkelerin başında İsrail, Hırvatistan ve Azerbaycan-Nahçıvan geldi. İsrail’e yüzde 383 artışla 32,1 milyon dolarlık, Hırvatistan’a yüzde 96 artışla 12,7 milyon dolarlık ve Azerbaycan-Nahçıvan’a yüzde 52 artışla 10,5 milyon dolarlık ihracata imza attık şeklinde Konuştu.