Hatay, Antakya, Defne, Samandağ, Arsuz Radyosu Dinle

Buğdayını TMO’ya satamayan çiftçi de desteklenmeli…

Milliyetçi Hareket Partisi Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, buğdayını TMO’ya satamayan çiftçiye de destekleme yapılmasını istedi. Bunun faydalı olacağını belirtti.

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, buğdayını TMO’ya satamayan çiftçiye de destekleme yapılmasının faydalı olacağını belirtti. Vekil Kaşıkçı, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bu yıl Amik Ovası’nda 235 bin ton buğday hasadı yapıldığını, 210 bin ton üzerinde mısır rekoltesi, 240 bin ton pamuk üretimi beklendiğini ifade etti.

Kırıkhan ilçesindeki çiftçilerin sorunlarını dinlediğini anlatan Kaşıkçı,

“Çiftçilerimiz, buğdayını Toprak Mahsulleri Ofisine veya lisanslı depolara verdikleri takdirde ton başına 1000 TL destekleme alıyorlar. Fakat tüm çitçilerimiz yapmış oldukları buğday hasadını Toprak Mahsulleri Ofisine veya lisanslı depolara veremiyorlar.

Çünkü çiftçimiz, yıl boyu borçlandığı tüccara ürününü vermeyi garanti ediyor. Dolayısıyla borçlu olan çiftçimiz buğday hasadını yaptıktan sonra buğdayını tüccara teslim ediyor.” diye konuştu.

MHP Hatay Milletvekili Kaşıkçı, çiftçinin buğdayını tüccara teslim ettiği için destekleme alamadığını dile getirerek Toprak Mahsulleri Ofisine buğdayını verenler kadar olmasa da buğday ekimi yapan çiftçiyi morallendirecek, cesaretlendirecek destekleme yapılmasının faydalı olduğunun altını çizdi.