Hatay, Antakya, Defne, Samandağ, Arsuz Radyosu Dinle

Milletvekili Şahin; Hatay yıllardır Hak ettiği oranda yatırım almadı…

  Geçtiğimiz günlerde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş tarafından yeniden gündeme getirilen İskenderun’un ‘Serbest Bölge’ ilan edilmesi konusu hakkında görüşlerini aldığımız Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, bu konuya herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Hatay’a ilişkin geleceğe dönük bütüncül planlamaların yapılması gerektiğini ifade eden Şahin, “Serbest bölge sadece bunlardan birisi. Yüce Atatürk Kurtuluş Savaşı’ndan çıkıp, fakir, yoksul, yorgun haliyle bile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuş ve 13 yılda da ciddi devrimlere imza atmış bir liderdir. Ya O’nun milyonda biri kadar olun! O zamanlar bile serbest bölge konusunu dillendiriyor.

Konuşmasını, konuyu yeniden gündeme getirdiği ve bu yönde çaba gösterdiği için Başkan Savaş’a teşekkür ederek başlayan Milletvekili Şahin, muhalefet milletvekilleri olarak, iktidarın Hatay’a yatırımları konusunda birçok kez meclise önergeler, kanun teklifleri verdiklerini, yaptıkları meclis konuşmalarında sürekli taleplerini yinelediklerini kaydetti.

Hatay Anavatan’a katılmadan, katılacağını öngörüyor, katıldığı noktada Hatay’da yapılması gereken dev adımlar ne olmalı onu konuşuyor. Burası serbest bölge olmalı diyor. Türkiye’de ilk olacak serbest bölge olarak burayı tayin ediyor, dönemin başbakanına talimat veriyor. Sayın İsmet İnönü birtakım keşifler yapıyor. Hatta 1956 yılında, bütün bölgelerden önce İskenderun’un ilk serbest bölge olması, bakanlar kurulu kararı ilan ediliyor. Maalesef o zamandan bugüne Hatay’ımıza kimse ciddi anlamda sahip çıkmamış.

Serbest bölge konusuna herkesin yeniden dört elle sarılması lazım. Çünkü bu serbest bölgenin avantajları var. Kurumlar vergisine, gelir vergisine %100 istisnası var, muhtasar ödemesi muafiyeti var, KDV muafiyeti var. Serbest kar transferleri var, gümrük vergisi muafiyeti var, kaynak kullanımı destekleme fonu muafiyetleri var. % 3’de olsa ciddi bir etki yaratıyor ve ucuz enerji kullanımı söz konusu olacak.

Tüm bu sağladığı avantajlar dikkate alınarak her şeyden önce olması gereken İskenderun’a Serbest Bölge hakkının teslim edilmesi lazım. Hatay hakkını iktidardan istiyor. Her konuda istiyoruz” dedi.

HATAY YILLARDIR HAK ETTİĞİ ORANDA YATIRIM ALMADI

Hatay’ın yıllardır, hak ettiği oranda yatırım alamadığını da dile getiren Milletvekili Şahin, “Burası Türkiye’ye, sanayide, ticarette, ihracatta, ithalatta, tarımda, turizmde aklınıza gelecek her konuda ciddi katkılar sunan bir il ve Türkiye’nin 7. sırada en büyük vergi veren ili konumunda. 2018 yılında, Türkiye’nin 5 ve 7. en çok vergi veren ili konumunda olmuş ancak 56. sıradan daha yukarıda hizmet alamamış, şimdi ise 78. Sıradayız, geriye düşüyoruz her yıl. Verdiğimiz vergiye göre 78. sırada yatırım alan iliz, sondan 4.yüz. Mutluluk sıralamasında da öyleyiz, işsizlik sıralamasında da, icra dosyaları konusunda da böyleyiz. Her şey geriye gidiyor, herkesin bu konuya sıkı sıkıya sarılması lazım.

Hatay olarak 7. sırada vergi veriyoruz diyoruz ya ortalama 11 yıllık süreç içerisinde yatırım ortalamamız yüzde 2.8 civarında. Bu trajikomik bir durumdur. Ben bu kadar bir vergi veriyorum verdiğim vergilerin %97’si yok! Bu %97 nereye ve kimlere gidiyor, hangi illere yatırım yapılıyor? Bazı örnek iller var 10 milyar vergi ödeyen 20 milyar yatırım alan! Böyle örnekler de var, ödediği vergilerin üstünde rakamlarla yatırım alan illerimiz var. Peki onların bizden farkı ne?” diye konuştu.