Hatay, Antakya, Defne, Samandağ, Arsuz Radyosu Dinle

Başkan Savaş; Atatürk’ün Emanetine Sahip Çıkıyorum…

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, açıklamalarda bulundu. Savaş, geçtiğimiz günlerde yazılı ve görsel basında genişçe yer bulan “Hatay’da doğan her 4 çocuktan 3’ü Suriyeli” ifadesine açıklık getirdi. Savaş, “Ben tıp doktoruyum, bu konuda araştırmalar yaptık ve yaklaşık olarak bu sonuçlara ulaştık. Sağlık Bakanlığı gerçek rakamları paylaşırsa biz de memnun oluruz. Suriyeliler 12 yıldır burada ve resmi rakamlara göre yaklaşık 500 bin kişi var. Geçen seçimde Yayladağı ilçemizde önce başka bir parti kazanmıştı. Sonra çadırdaki Suriyelilerin oyları sayılınca sonuç değişti” dedi.

“MİLLİ DEĞERLERİ SAVUNMAK SUÇSA CEZASINI ÇEKERİZ”

İçişleri Bakanlığının kendisi hakkında soruşturma başlattığı haberleriyle ilgili olarak Savaş, “Bize öyle bir belge gelmedi. Hatay, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne son emanetidir. Ben de bu emanete sahip çıkmak istiyorum. Eğer milli değerleri savunmak suçsa cezasını çekeriz’ ifadelerini kullandı.

Suriye ile barışın sağlanması gerektiğini vurgulayan Savaş, “Suudi Arabistan, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri ile barış yapmak için altyapı oturtmaya çalışıyoruz. Ben diyorum ki lütfen biraz da Suriye ile barış sağlamaya çalışalım ki bu insanlar evlerine dönsün. Misafir ediyoruz ama hem biz yorulduk hem Suriyeli kardeşlerimiz yoruldu. Hatay’da şimdiye kadar en ufak bir sorun bile yaşamadık ama bundan sonra herkesin selameti için barışın sağlanması lazım. Bizim amacımız Suriyeli kardeşlerimizi barış içerisinde göndermek” diye konuştu.

“ANKARA’NIN HATAY’A KUCAK AÇMASI LAZIM”

Savaş, 1 Nisan’da başlayacak Expo 2021 Hatay ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Expo’nun dünyanın en önemli organizasyonlardan biri olduğunu ve bu botanik fuarın içinde gastronomi ve sanat etkinliklerinin de olacağını söyleyen Savaş, 6 ay boyunca festival havasında geçecek bu organizasyona Ankara’nın kucak açmasını, hak ettiği önemin verilmesini istedi.

‘YATLARA, GEMİLERE VE TEKNELERE SAĞLANAN VERGİ MUAFİYETİ ÇİFTÇİLERE DE YAPILMALI’

Savaş ayrıca, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Türkiye genelinde örnek teşkil eden tarım uygulamalarının detaylarını paylaştı.