Hatay, Antakya, Defne, Samandağ, Arsuz Radyosu Dinle

Vekil Tokdemir: Pamuk üreticisi bu yıl da mağdur…

Vekil Tokdemir: Pamuk üreticisi bu yıl da mağdur…

CHP Hatay Milletvekili aynı zamanda Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi İsmet TOKDEMİR pamuk üreticisinin mağduriyetini meclise taşıdı…

Vekil Tokdemir yaptığı değerlendirmede şu ifadeler yer verdi:

“Türkiye’nin en verimli topraklarından Amik Ovamızda Ziraat Odası, Çukobirlik ve Sulama Kooperatifi başkanları, STK temsilcileri ve pamuk üreticisi çiftçilerimizle birlikte seslerini duyurmak adına pamuk tarlasında bir araya geldik.

– Elektrik, mazot, gübre ve ilaçlama gibi kalemlerdeki yüksek girdi maliyetleri çiftçilerimizi çıkmaza sokuyor. Bitirilmeyen barajdan su alamayan çiftçilerimiz derin kuyulardan elektrik gücüyle yüksek maliyetlerle sulama yapmak zorunda kalıyor.

– 3 yıldır 80 kuruş olan destekleme fiyatı ve yüzde 4’lük kesinti ivedilikle düzeltilip en az 1 buçuk lira olmalıdır.

– 2 yıl üst üste pamuk eken üreticiye 3.yıl destekleme verilmiyor ve üst sınır olarak 500 kilonun üstüne de verilmiyor. Bu yüzden geçen yıl ülkemizde 580 bin hektar olan pamuk alanı bu yıl 380 bin hektara geriledi.

CHP HATAY MİLLETVEKİLİ İSMET TOKDEMİR, PAMUK ÜRETİCİSİ BU YIL DA MAĞDUR. HASADINI YAPIYOR ANCAK KAZANCI BORÇLARINI KARŞILAMIYOR.

– Pamuktaki yanlış ithalat rejimi çiftçilerimizi bu üründen uzaklaştırıyor. İthal ettiğimiz 1 milyon ton pamuğun 158 bin tonunu pamuk ülkesi olmayan Yunanistan’dan ithal ettik.

– Yerli ve milli olmak üreten çiftçilerimizi desteklemekle olur. Beyaz altınımız, stratejik ürünümüz pamuk ne yazık ki hak ettiği değeri bulamıyor.

– Acilen çiftçilerimizin üretim şartları, girdi maliyetleri, banka ve Kooperatif borçları ve ithalat rejimi üreticinin lehine olacak şekilde revize edilmelidir.

  Pamuğun önemini ‘doğarken pamuklu beze sarılıp, öldüğümüzde de pamuklu kefene sarıldığımızı’ hatırlatarak vurgulamak isterim.”