Hatay, Antakya, Defne, Samandağ, Arsuz Radyosu Dinle

Savaş; İdeolojik saplantıları bırakmak zorundayız…

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya’da hemşehrileri ile bir araya geldi.

Karlısu, Gülderen, Hacı Ömer Alpagot, Gazi, Esentepe ve Yaylacık mahalleleri sakinleri ile buluşan Savaş, vatandaşların ihtiyaçlarını yerinde tespit etti ve isteklerini birinci ağızdan dinledi.

SAVAŞ: BÜYÜKŞEHİR SORUMLULUK ALANLARINA SAHİP ÇIKIYOR

Savaş, ziyareti sırasında Gülderen ve Esentepe mahallelerinde park açılışı da yaptı. Esentepe Şehit Üsteğmen Mehmet Ali Demirbüken Parkı’nın açılışında konuşan Savaş, “Hatay’ımıza yüzlerce dönüm yeşil alan yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Her yaştan insanımızın bu parklara gelip huzur içinde zaman geçirmesi için bunları yapıyoruz. Gördüğünüz her park her yol Büyükşehir’e ait değil, Antakya’da 14 metrenin üstündeki yollar bizim gerisi Antakya Belediyesi’ne ait. 15 ilçemiz var herkesin sorumluluk alanı var. Büyükşehir sorumluluk alanlarına sahip çıkıyor” diyerek parkın vatandaşa hayırlı olması temennisinde bulundu.

“TÜRKİYE’DE ARTIK ALEVİ-SUNNİ, SAĞ-SOL, TÜRK-KÜRT AYRIMINDAN BİZİ YORDULAR”

Hacı Ömer Alpagot Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Savaş, “Türkiye’de artık Alevi, Sünni, sağ-sol, Türk, Kürt ayrımından bizi yordular. Bizim için yalnızca iyi-kötü ayrımı var. Bir partiyi tutmak, bir siyasi görüşe ait olmak başka bir şey. Artık iyi insanların egemen olduğu ve herkesin bayrağımız altında hemhal olacağı, birlik ve bütünlük içinde olacağı bir ülke olmamız lazım. Beni Suriye bayrağı dikecek diye töhmet altında bırakmak isteyenler şu anda maalesef bayrağımızın yanmasına göz yumuyor. Nerden nereye gidiyoruz. Daha da kötüye gitmemek için bizim önlem almamız lazım. 21 yıllık tecrübe yeter” dedi. Savaş’a büyük bir Türk Bayrağı hediye edildi.

“İDEOLOJİK SAPLANTILARI BİR KENARA BIRAKMAK ZORUNDAYIZ”

İktidar partisinden CHP’ye geçtiğini söyleyen Savaş, “CHP’ye geldim, benim ne namaz kılmama karışıyorlar, ne camiye gitmeme, ne oruç tutmama ne de ayrım yapmadan Hatay’a hizmet yapmama karışıyorlar. Biz Çanakkale’de de Dumlupınar’da da Sakarya’da da Anafartalar’da da omuz omuza mücadele ettik.

Şehit olduk, koyun koyuna yattık. Savaşa giderken hiç kimse kimsenin Çerkez olduğuna bakmadı Kürt, Arap, Türk, Alevi, Sünni olduğuna bakmadı. Bu ayrımı bitirmek zorundayız. Bu ayrımı bitirirken büyüklerimize çok iş düşüyor çünkü onlar tarihin süzgecinde çok şey gördüler. Bizim artık Türkiye’de çocuklarımızın geleceği için bir bütün halinde bu işe baş koymamız lazım. Millet İttifakı’nın 6 tane partisinden bir tanesi Atatürk’e ve bayrağa soldan bakıyor, 5 tanesi sağdan bakıyor. Artık demek ki ideolojik saplantıları bir kenara bırakıp Türkiye için ideal neyse onu yapmak lazım” diye konuştu.

“KENDİ İDEOLOJİMİZİ BİR KENARA BIRAKARAK HATAY’A HİZMET YAPIYORUM”

Savaş konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Ben iktidar partisinde de Hatay’ın her noktasına eşit ve adil bakıyordum, Cumhuriyet Halk Partisi’nde de eşit ve adil bakıyorum. Hatay’ın 593 mahallesinde 20 yıllık iktidarın yaptığından çok daha fazla 8 yılda Büyükşehir Belediyesi olarak yaptık. Kendi ideolojimizi bir tarafa bırakıyoruz. Hatay’ın ideali neyse ona göre eşit ve adaletli bir şekilde hizmet ediyoruz.”

“HİZMET YAPACAĞIZ DEDİK YAPTIK”

Yaylacık’ta davul zurna ile karşılanan Başkan Savaş, köy halkının yoğun ilgilisiyle karşılaştı.

İki sene önce gerçekleşen yangından hemen sonra köyü ziyaret eden Savaş’ın köy yollarının yapılması talimatı vermesiyle asfaltlanan yollar ve yangın sonrası oluşan hasar için yapılan çalışmalardan dolayı vatandaşlar Savaş’a teşekkür etti.

Köy meydanında toplanan halka seslenen Savaş, “8 yıldır büyükşehir başkanlığı yapıyoruz.Güzel bir asfalt yol yaptık, taş duvar yaptık, 8 bin metrekare parke döşedik.  21. yılda hükümetten aldığınız hizmete bir bakın bir de benimkine bakın. Hatay’ın okullarının ve camilerimizin bakımını biz yapıyoruz.Biz yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Ben bu köyden hiç oy almadan yaptım hizmeti. Bu köylere gözü kapalı hizmet ediyoruz. Siz buradaki bütün siyasi partilere oy verebilirsiniz. Ama bir kere de bu ittifakı deneyin. Bu iş vicdan işi” dedi.

Lütfü Savaş’a mahalle ziyaretlerinde Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Hatay milletvekilleri Suzan Şahin, Mehmet Güzelmansur ve İsmet Tokdemir, CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu, belediye meclisüyeleri ve CHP yöneticileri eşlik etti. Ayrıca 50 vatandaşın CHP’ye üyelikleri gerçekleştirildi.