Hatay, Antakya, Defne, Samandağ, Arsuz Radyosu Dinle

Savaş: “1 Nisan’da baharın gelişini EXPO ile kutlayacağız…”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, konuk olduğu bir televizyon programında kent ve ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Programın ilk bölümünde EXPO 2021 Hatay organizasyonunun ileri bir tarihe alınmasını değerlendiren Savaş, kararı EXPO yönetim kurulu ile birlikte aldıklarını söyledi.

Tarih değişikliğinin pandemi sebebiyle olduğunu açıklayan Savaş, “EXPO yöneticileri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde tarih değişikliğine karar verdik. Dubai EXPO’su açıldı ancak katılım çok az. Koronavirüs pandemisi 4. periyoda geldi. Pandeminin ilkbahara kadar azalacağını öngördük. Bu sebeple 1 Nisan 2002 tarihine karar kıldık” dedi. “1 NİSAN’DA BAHARIN GELİŞİNİ EXPO İLE KUTLAYACAĞIZ” Tarih değişikliğini fırsata çevireceklerini de belirten Lütfü Savaş, “Antakya-Defne ve Arsuz-İskenderun bölgelerindeki bahçelerimizi bitirdik. Sadece müze ve arkeopark çalışmalarımız devam ediyor. Bu değişiklik şehrimiz ve organizasyon açısından pozitif bir sonuç. Baharın gelişi, tabiatın canlanması, pandemi seviyesinin azalması, ulusal ve uluslararası seyahatlerin rahatlaması bizim için avantajlı olacak. Bu nedenle 1 Nisan bizim için iyi oldu. 1 Nisan’da baharın gelişini EXPO ile kutlayacağız” açıklamalarında bulundu.

Savaş programın ilerleyen dakikalarında kentteki gelişmeler hakkında konuştu. Savaş, yıkılan Antakya Atatürk Stadyumu’nun yerine yapılması planlanan millet bahçesi projesi hakkında iktidarın kendine ve Hatay halkına bilgi vermediğini söyledi. Mehmet Şah Vakıf İş Hanı için de konuşan Savaş, kent meydanı yapmak istedikleri alan için ulusal ve uluslararası çalışmalar yapıklarını ifade etti.

Savaş, ayrıca Antakya merkezden Hatay Havaalanı’na ulaşımı uygun fiyatla kolaylaştırmak için sefer düzenlemek istediklerini ancak Devlet Hava Meydanları İşletmesinin bu duruma izin vermediğini belirtti. Savaş, HBB’nin Antakya’nın eski sokaklarında yaptığı çalışmaların son durumunu da açıkladı.

“HATAY’DA KALİTEYİ, KONFORU, GÖRSELLİĞİ VE HİJYENİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARTMAK İSTİYORUZ”

Sokakların sağlıklaştırılması için çalıştıklarını söyleyen Savaş, “O bölgeyi turizm alanı ilan etmek istiyoruz. Gelen misafirlerin oradaki tarihi dokuyu yaşamasını istiyoruz. Çalışmalarımız hakkında bölge esnafıyla da toplantı yapacağız. Biz Hatay’da kaliteyi, konforu, görselliği ve hijyeni en üst seviyeye çıkartmak istiyoruz. Bunun için çok büyük bir proje başlattık” ifadelerini kullandı.

“HATSU KENDİ KENDİNE YETMİYOR VE GEÇMİŞTEN KALAN BORÇLARI VAR”

Meclis toplantısında gündeme gelen su fiyatlarındaki indirim ile ilgili açıklama yapan Başkan Savaş, “Her ne kadar resmi rakamlar 500 bin dese de şehrimizde yaklaşık 1 milyon Suriyeli yaşıyor. Bu kadar yoğun nüfusun yaşadığı bir şehre yatırım yapmak gerekli. 19 yıllık iktidarın şu anda Hatay’a suyu ucuzlatmak ve çoğaltmak adına yapmış olduğu ve bitirdiği tek şey Karaçay Barajı. O da tam bitmiş değil. Ama Karaçay Barajı’nda yaptıklarını da bize ödetiyorlar” dedi.

Başkan Savaş konuşmasının devamında ise; “6 lira 38 kuruşa mal ettiğimiz suyu 5 lira 8 kuruşa satıyoruz. Ortalama yüzde 25 daha ucuza satıyoruz. HATSU’yu borç içinde aldık. Bu gidişle borcunu ödeyemeyecek, hizmet vermekten gücünü kaybedecek ve insanlar su içemeyecek. HATSU’nun iflası bu arkadaşları mutlu mu edecek? Suyu ucuzlatmak istiyorlarsa elektriği, doğalgazı ve kömürü de ucuzlatsınlar. Bu arkadaşların işi gücü Büyükşehir’in hizmetlerini aksatmak” açıklamalarında bulundu.

“HATAY’IN TURİZMİ, TİCARETİNİN VE GELİRİNİN ARTMASINI İSTİYORUZ”

 Lütfü Savaş, HADO projesinin son durumu açıkladı. Projenin her şeyi ile bittiğini ifade eden Savaş, “Uluslararası Taşımacılık Örgütü izin verdiği zaman limanımız çalışabilecek duruma gelecek. Şu anda Kıbrıs’a yolcu taşımacılığı yasak. Pandemi bittiği zaman seferler başlayacak. Şu anda görüştüğümüz iki şirket var. Daha çok şirket ile anlaşmak istiyoruz. Bir veya iki tane gemi alacağız. Oradan para kazanma gibi bir düşüncemiz yok. Sadece Hatay’ın turizm, ticaret ve gelirinin artmasını istiyoruz” diye konuştu.

“TESİSİ TAŞIMA TALEBİMİZİ DSİ İKİ KEZ REDDETTİ”

Turunçlu Arıtma Tesisi ve barınak hakkında gelen soruları yanıtlayan Lütfü Savaş, “Meslek odaları ve bölge mahallelerinin muhtarları ile toplantı yaptık. Onlar da biz de tesisin taşınmasını istedik. Bunun için çalıştık ve çok uğraştık. Maalesef bu isteğimizi yerine getiremedik. Taşınması için DSİ’den izin istedik ancak 2017 ve 2021’de ret kararı geldi. Ret kararı gelince toplantılarda almışolduğumuz kararları uygulayamadık. Yeni arıtma tesisi ile suyu ciddi anlamda temizleyen projemizi uygulamak istiyoruz. Hayvan barınağını da en geç bir ay içerisinde taşıyacağız” dedi.

“TOPRAKSIZ HER TÜRLÜ SEBZEYİ YETİŞTİREBİLİYORUZ”

Turunçlu bölgesinde başlatmış oldukları topraksız tarım projesi hakkında da bilgi veren Başkan Savaş, “Bin 500 metrekarelik alanda hidroponik ve aquaponik sistemle tarım yapıyoruz. Topraksız tarım yaptığımız bu sistemde tatlı su tanklarında balıklarının gübresi ile her türlü sebzeyi yetiştirebiliyoruz. Tertemiz bir üretim oluyor. Ayrıca sistem hakkında kadınlarımıza eğitim veriyoruz. Amacımız bunu

yaygın hale getirmek ve kadınlarımızın ekonomisine katkı sunmak” açıklamalarında bulundu. BAŞKAN SAVAŞ FUAR ALANININ SATIŞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI. Savaş, Antakya fuar alanı olarak bilinen bölgenin satışı hakkında da konuştu.

Meclis üyelerinin o alanın satışı için 2016’da izin verdiğini söyleyen Savaş, “2016 yılında satış izni verdikleri fuar alanını sattırmamak için meclise dilekçe verdiler. Satıştan gelecek bedeli bütçeye koyduk. Bütçe denkliğini bozdular. İktidar partisi olduğun için kanunları çiğneyebilir misin? Nerede kaldı demokrasi” dedi. Savaş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’de siyasette de sporda da müthiş bir yozlaşma var. İnsanlar siyasetten uzaklaşıyor. Sporu seyreden insan sayısı da gittikçe azalıyor. Böyle olunca çocuklar kırılıyor ve geleceğe umutla bakamıyor. Ekonomi, işsizlik ve önünü görememe de bunlara bir etken. 7 buçuk yıldır büyükşehir belediye başkanıyım ve 7 buçuk yıldır benden intikam almak için her şeyi yapıyorlar. Kimseye düşman değilim. Ben sadece seçimde mücadele ettim. Ama Hatay halkının verdiği karara saygı duymaları gerekiyor” diye konuştu. Cumhurbaşkanı veya milletvekili adayı olacağına dair soruları yanıtlayan Savaş, öyle bir düşüncesinin olmadığını açıkladı.

Savaş programın son bölümünde Atakaş Hatayspor’un başarısını değerlendirdi. Bordo-beyazlıların uyum içinde olduğunu sözlerine ekleyen Savaş, “Takımımız iyi durumda. Bu sene daha umutluyum. Şu anda Türkiye’nin en sempatik takımı biziz. Çok uyumlu bir aileyiz. Bunun bozulmadan devam etmesini diliyorum” dedi.