Hataylılara bir kez daha göç korkusu…

Sınırda çifte operasyon hazırlıkları ve yeni göç dalgası korkusu! Bir yandan Rus destekli Suriye ordusunun İdlip operasyonu diğer bir yandan TSK’nın Suriye’de PKK operasyonu hazırlıkları Hataylıları bir kez daha tedirgin etti.

Rus ordusunun desteğini arkasına alan Suriye ordusunun İdlip operasyonunda son aşamaya geldiği yönündeki bilgilerin kamuoyuna sızması sınır hattını hareketlendirmişti. Bu habere tavan yaptıran bilgi ise Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesi operasyon bilgisi oldu. Silahlı kuvvetlerin bu hafta içinde Mecliste oylanması beklenen tezkere ile birlikte Suriye sınır ötesi operasyon hazırlıklarına hız vereceği yönünde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ansınız gelebiliriz’ şeklinde ki cümlesinin operasyon mesajı olduğunu değerlendiren Hataylılar önümüzde ki günlerde sınır hattının hareketleneceğini ve bu hareketlenmeden Hataylılar olarak en az zararı görmeyi umduklarını söylediler.

Vatandaşlar “Bir yandan Rus ordusunun desteğini arkasına alan Suriye ordusunun İdlip harekatı diğer bir yandan ise ordumuzun PKK’ye karşı operasyonu söz konusu. Bizi tedirgin eden ise Suriye’de Türkiye’ye doğru oluşması muhtemel yeni göç dalgası. Sayın Cumhurbaşkanı ‘yeni bir göç dalgasını kaldıramayız’ diyor ama biz yine de tedirginiz” dediler.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Soçi görüşmesinin ardından Suriye ordusunun İdlib kırsalındaki Cebel el Zaviye bölgesinde kara harekâtı için hazırlıklara başlamıştı.

Bu haftanın yeni bilgisi ise Sınır ötesi tezkeresinin alınmasıyla birlikte Türk silahlı Kuvvetlerinin Suriye’de PKK’ya karşı bir operasyon yapması.. Sızan bilgilere göre TSK, ÖSO ile birlikte yürüteceği operasyon sonrasında PKK’dan boşalan yere Türkiye’de ki Suriyelileri yerleştirmek ve Türkiye’de ki Suriyeli yoğunluğunu bir nebzede olsa azaltmak istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir