Hatay’da aşı sonrası vakalar düşüyor…

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesinin mütevazı ve beyefendi Başhekim Vekili Dr. Mahmut Bayrakçıoğlu, Hatay’da vaka sayısının düşmesinin vatandaşların göstermiş olduğu hassasiyet ile koordineli çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.

Başhekim Vekili Dr. Mahmut Bayrakçıoğlu, gazetemize hem Kovid-19 salgının düşüşü hakkında hem de aşılama yöntemi ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Başhekim Bayrakçıoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ülke genelinde yeni tip koronavirüse yönelik başlatılan mücadelenin Sağlık Bakanlığının yönetiminde ilimizde Hatay Valisi Rahmi Doğan ve İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat’ın koordinesinde uyguladıkları yöntemler ile salgının düşüşe geçtiğini söyledi.

Hastanede 7/24 mesai kavramı gözetmeyen Başhekim Bayrakçıoğlu, geçen yıl Mart-Nisan aylarında başlayan salgının Hatay’da Kasım-Aralık-Ocak aylarında hem vaka sayıları hem hasta yatış hem de yoğun bakım yoğunluğu yaşadıklarını hatırlattı.

Türkiye ve Hatay’ın hem sağlık hizmetleri, alt yapısı hem insan gücü anlamında dünyada iyi yerlerde olduğunu aktaran Bayrakçıoğlu, “Özellikle Hatay’da son bir ayda ciddi bir düşüş yaşanıyor. Tabii bu hem kısıtlamaların hem de insanların farkındalığı, uyumuyla çok etkin oldu. Özellikle Kasım-Aralık-Ocak ayındaki yükselişten sonra inişe geçtik bu daha da düşecek. Gözlemlerimiz bu şekilde” diye konuştu.

Salgında aşıdan başka bir silah olmadığını ve aşılamanın önemini belirten Bayrakçıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim öngörümüz, geçmişteki yaşadıklarımız ve simülasyona baktığımız zaman Temmuz ve Ağustos aylarında biraz daha rahat edeceğimizi düşünüyoruz. İnsanlarımızın da bu konuda aşılamaya teveccüh göstermesini istiyoruz. Aşı stoklarımızla ilgili herhangi bir sorun yok. Şu anda aşı rahatlıkla randevu alınıp yapılabilmektedir. İnsanlar bu hastalığın aşıyla birlikte ortadan kalkacağına inanmaya başladı. Doğru bilgilerin ve aşıyla ilgili yapılan haberlerin olumlu etkisini görüyoruz ve aşıya olan rağbet artıyor.”

Bayrakçıoğlu, Kovid-19 aşısı için gelen hiçbir vatandaşı geri çevirmediklerini belirterek, “Zaten şu anda Sağlık Bakanımızın açıklamış olduğu SGK bildirisi olanlar gelip aşı olabiliyor. Aşı sıkıntımız yok, elimizden geldiğince çok fazla yığılma olmaması için de aşı klinik sayımızı arttırdık, ayrıca personelimiz de olağanüstü çaba gösteriyor. Randevu ve başvurularda ciddi bir artış var. Son bir ayda, neredeyse ikiye katlandı. Aşı randevularımızı açıyoruz ve randevuya talep yüzde 80’i geçtiğinde randevu kapasitemizi artırıyoruz. Randevu alanların yüzde 98’si aşısını oluyor” diye konuştu.

İlk başlarda aşıya yönelik vatandaş da tereddüt oluştuğunu ifade eden Başhekim Dr. Bayrakçıoğlu, “Bu endişe aşılandıkça, yan etkilerinin olmadığı görüldükçe azaldı. Aşı tedarikinde hiçbir sıkıntımız yok. Covid-19 aşısı olmak isteyen ve randevu alan vatandaşlarımızın aşılarını zamanında oluyor. Aşı oranımız arttıkça hasta sayımızda da, vaka sayımızda da büyük düşüş yaşıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir