Elli Yıllık hayal gerçek oldu… Çevlik-Arsuz yolu açıldı…

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Çevlik-Arsuz yolunun açılışını yaptı

Hatay Valiliği tarafından yapımı tamamlanan Çevlik-Arsuz arası sahil yolu tamamlandı ve düzenlenen törenle, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı tarafından açılışı yapıldı. 50 yıllık rüyanın gerçekleştiği yol açılışına, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AKP ve CHP Hatay milletvekilleri de katıldı.

Bakan Yardımcısı Çataklı, törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin 2002 yılından bu yana yol konusunda kendini dörde katladığını söyledi ve şunları dile getirdi: “Toplam 25 kilometre uzunluğunda, 10,3 metre genişliğinde 8 metresi çift şerit, kalanı bisiklet yolu olarak yapılmış modern güzel şoförler arasındaki tabirler kaymak gibi yol yapılmış buraya. Pek çok tarih kitabında vardır yol medeniyettir denir. Dünyada ve bölgemizde bu asırda yaşadığımız terörün, göçün, fakirliğin önemli çarelerinden biridir yol.

Tarihte eşkıyaların, günümüzde de terör örgütlerinin önemli eylem alanlarından biridir yollar. Türkiye 2002 yılından beri yol meselesinde kendini dörde katlamıştır ve bunun genel ekonomiye, gelişmişliğe katkısından hepimiz istifade ettik. 2016’dan beri Doğu ve Güneydoğu’daki belediyeleri terör örgütünün tasallutundan kurtardıktan sonra oralarda da büyük bir yol hamlesi başlattık. O belediyelerde 10 bin 134 kilometre asfalt, 20 bin 190 kilometre stabilize yol yaptık. Hangi rakımda hangi coğrafi koşulda olursak olalım, ıssız mıdır zor mudur bakmadık Avrupa ile aynı standartlarda geliştirmek için çalıştık.

Bunu yaptıkça terörle mücadelede elimiz güçlendi. Turist de geldi, ticarette hareketlendi. İnsanların hayatı eskiye göre güzelleşti. Hatta sınır duvarları yaptık, onların dibinden giden paralel yollar inşa ettik. Güzellikten, doğadan yana şu güzel ülkenin Avrupa’dan fazlası var eksiği yok. Bizim terörle, kardeş kavgaları ile kaybedecek vaktimiz yok. Zaten olsun istemiyoruz. Bu güzel ülkede hepimiz huzur, refah içinde yaşamak istiyoruz.”

2,5 saatlik yol artık 40 dakika…

Hatay Valisi Rahmi Doğan’da törendeki konuşmasında, yolun 93 milyon 559 bin lira maliyeti olduğunu söyledi ve şunları dile getirdi: “Şehrimizin sahip olduğu kültürü, tarihi, gastronomiyi hep bir arada değerlendirdiğimizde bu yolun ne kadar önemli olduğu aşikar. Tarihsel anlamda birçok ilkin öncüsü olan şehrimiz için bugünde bir ilk burası.

Çevlik ve Arsuz gibi iki turizm cennetini bir araya getiriyoruz. Dünyanın en uzun sahillerinden biri olan Samandağ sahili 15 kilometre uzunluğunda bir sahil. Burası gerçekten turizm anlamında bir cennet. Burası kapalı bir kutuydu, cennetti. Tek girişi, tek çıkışı olan bir ilçeydi. Ancak bu yol ile birlikte artık Arsuz’la Antakya’yla, Türkiye ile entegre olan birleşen bir ilçe haline gelmiş oldu.

Yolumuz yaklaşık 26 kilometre uzunluğunda bir yol. Yolun taban alanı 10 metre 30 santimetre, iki mahalleyi birleştiriyor. Çevlik Mahallesi ile Arsuz Kale Mahallesi’ni birleştiriyor. Bu yolda Arsuz’dan Samandağ’ına gelmek isteyen bir kişi 2 buçuk saatte gelebiliyordu. Ancak bu yolun yapılmasından sonra bu süre 40 dakikaya inmiş vaziyette. Yolun maliyeti 93 milyon 559 bin lira oldu. Bu maliyetin neredeyse tamamına yakını İçişleri Bakanlığımızın bütçesinden tamamladı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir