Hatay, Antakya, Defne, Samandağ, Arsuz Radyosu Dinle

Ekonomi yönetimi liyakata göre değil biat edene göre yürütülüyor…

Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Jale Marufoğlu yaptığı açıklamada ekonomi sorununun ülkenin ilk gündem maddesi olduğunu hatırlattı ve hem eleştirdi hem de yol gösterdi.

Suriyelilerin Hatay’a oluşturdukları ağır yük ile ilgili de cümleler kuran Marufoğlu şunları söyledi: “Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Liyakata değil biate göre yönetilen bir ekonominin ve kişiye göre karar veren bir yargı sisteminin sancılarını yaşıyoruz.

Türkiye’de ekonomi yönetiminin liyakate göre değil biat edene göre yürütüldüğünü belirten Jale Marufoğlu, teşviklerde ve yatırımlarda yok sayılan Hatay’a sahip çıkmak için çaba göstereceklerini söyledi.

Bugün artık ‘kriz’ kelimesini eklemeden herhangi bir başlıkta konuşmak mümkün değil. Ne yazık ki huzurlu yaşayamadığımız gibi, geleceğe de güvenle bakamıyoruz. Aracımıza binerken, markete, çarşıya pazara giderken çekiniyoruz. Bu ekonomik kriz ve pahalılık biz muhasebecileri de birer yurttaş olarak etkiliyor. Ticarette ve piyasadaki sıkışıklığın ve mükelleflerimizin yaşadığı sıkıntıların bizlere yansımasıyla bu durum daha da katmerleşiyor.

Teşviklerde ve yatırımlarda yok sayılan şehrimizin gayrisafi yurtiçi hasıladan aldığı pay ülkeye yaptığı katkının çok altında kalıyor. Yine öngörüsüz politikalar sonucunda şehrimizin yarım milyonu aşan mülteci barındırmak zorunda kalması ve sınır ticaretinin bitirilmiş olması hepimizin yükünü çok daha fazla arttırıyor.

Yönetilemeyen ve nereye varacağı kestirilemeyen bu ekonomik kriz herkesi yoksullaştırdığı gibi işsizliği de devasa boyutlara taşımış durumda. Toplumda şiddet yaygınlaşıyor, kadın cinayetleri ve her türlü ayrımcılık artarak devam ediyor. Özcesi, Hatay’ın görece ucuz şehir olma efsanesi sona ererken, geçim sıkıntısı, iş bulma zorluğu yükseliyor” şeklinde konuştu.