Hatay, Antakya, Defne, Samandağ, Arsuz Radyosu Dinle

Çinçin: Kadına şiddete sessiz kalma…

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Chance to Change (Değişim Fırsatı Derneği) ile birlikte, kadına yönelik şiddete farkındalık yaratmak üzere bir basın açıklaması yaptı. Başkan Çinçin, “Kadına şiddete sessiz kalma” mesajını verdiği açıklamasında, kadına yönelik şiddetin bitirilmesinin hepimizin sorumluluğu olduğuna vurgu yaptı.

Toplantıda, kadın cinayetleri rakamları ile ilgili şu bilgiler aktarıldı:

“2020 yılında Türkiye genelinde işlenen 527 kadın cinayetinde; az sayıda aile efradı olmak üzere 373 kadın öldürüldü, 263 kadın ve aile bireyi de yaralandı.  Bu kadın cinayetlerinin 248’i ateşli silahlarla, 124’i kesici aletlerle işlendi. 155 kadın ise boğuldu, darp edildi, yakıldı, yüksekten atıldı. Bu tür ölümlerin bazılarında suçu işleyenlerin “intihar” görüntüsü vermeye çalıştıkları zaman zaman ortaya çıktı, çıkıyor.

2021’in ilk 2 ayında ise yaşanan toplam 96 kadın cinayetinde 77 kişi öldü, 35 kişi yaralandı. Bu cinayetlerin de 11’inde tüfek, 31’inde tabanca olmak üzere 42’sinde ateşli silahlar, 26’sında kesici aletler kullanılırken 28 kadın şiddet gördü, darp edildi.”

Toplantı ardından ATSO terasında toplanan katılımcılar, ‘Kadına Şiddete Karşı Farkındalık’ta sembol olarak kullanılan turuncu renklere boyanmış yaklaşık 50 adet balonu gökyüzüne bıraktı.

Birleşmiş Milletler’in, 17 Aralık 1999 tarihinde, 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan ettiğini hatırlatan Başkan Çinçin, Chance to Change (Değişim Fırsatı Derneği) ile Kadına Yönelik Şiddete Farkındalık yaratmak üzere bir araya geldiklerini söyledi ve şunları dile getirdi:

“Toplumu, aileyi oluşturan iki temel varlık, kadın ve erkektir. Ancak bugünün konusu, çoğu zaman egemen güç olarak kabul gören erkek değil, her zaman tartışılan kadın ve kadının rolüdür.​

Dünyanın birçok ülkesinden, farklı kültür ve inançlara sahip, toplumun farklı tabakalarına mensup insanlar olarak, kadını ve kadının statüsünü, kadının ilerlemesini ve kadına yönelik şiddete farkındalık yaratmak üzere burada bulunmaktayız.​​ Zira kadının ilerlemesi, toplumsal adaletin bir şartı olmakla birlikte, sadece bir kadın meselesi değildir.

Kadının etkinlik alanı güçlendirilmeli…

Kadın meselesi, aynı zamanda demokratik, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yoludur. Bu mesele, sosyo-kültürel kalkınmanın da önkoşuludur. Bunu başaran toplumlar, refahın, kalkınmanın ve adaletin de sahibi olurlar.​

Daha insan hakları merkezli, yaşanabilir bir dünya için, kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk gibi alanlarda fırsat ve olanaklardan eşit, adil bir biçimde yararlanması son derece önemlidir.  Kadına yönelik şiddetin bitirilmesi, hayati derecede önemlidir ve şiddetin bitirilmesi hepimizin sorumluluğudur.”

2020 yılında 527 kadın öldürüldü…