Hatay, Antakya, Defne, Samandağ, Arsuz Radyosu Dinle

Başkan Kutlu; Mumcu ve Okkan’ı andı…

CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu, faili meçhul cinayetler ile haince katledilen araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın ölüm yıl dönümleri dolayısıyla anma mesajı yayınladı.

Kutlu mesajında; “Ülkemizin ve Türk basının en büyük değerlerden biri olan Uğur Mumcu’yu ölüm yıl dönümünde derin bir üzüntüyle anıyoruz. Somut belgelere dayalı çalışmaları ve yayınladığı eserleriyle önder bir gazeteci olan, Türkiye üzerinde oynanan oyunları kalemiyle açığa çıkarmaktan çekinmeyen, ülkemizin nereye doğru sürüklenmekte olduğuna yönelik tespitlerinin doğruluğu, günümüzde daha iyi görülmekte ve anlaşılmaktadır.

BU ÜLKEDE UĞUR MUMCU’LAR VE GAFFAR OKKAN’LAR ÖLMEZ

İşte böylesi bir değer soğuk bir Ankara sabahı evinin önünde hainlerin arabasına koyduğu bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirdi, aramızda ayrıldı.  Uğur Mumcu kişiliği, ahlakı, mücadelesi ve yazarlığıyla önümüzdeki kuşaklara örnek olmaya devam edecektir. Böyle bir insanı yetiştirmiş bir toplum, böyle bir gazeteciyi yetiştirmiş bir medya, ülkemizin geleceği için umut ve güven kaynağı olmaya devam edecektir. Onun bir araştırmacı gazeteci, düşünür olarak üstünde durduğu konuların, yaptığı çalışmaların, günümüz için ne kadar aydınlatıcı olduğunu hepimiz çok iyi biliyor anlıyoruz.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından valilik binasına makam aracıyla seyir hâlinde iken, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde şehit olmuştur.

Ne acıdır ki; çalışkanlığı, hizmetleri, ülke, millet sevgisi aşkıyla görevini yerine getiren ülkemizin yetiştirdiği böyle bir değerin, Emniyet müdürünün ve aynı suikastte şehit olan Atilla Durmuş, Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi ve Selahattin Baysoy koruma polislerinin maalesef failleri halen tespit edilememiştir.

u ve benzeri suikastlerde faillerinin tespit edilememesi de ülkemizin en büyük ayıbı ve acı gerçeğidir. Bu ülkede Gaffar Okkan’lar ölmez, ülkemiz üzerinde hain planları olan terör örgütleriyle de mücadelemiz bitmez.”dedi.