”Arıtma Tesisi sorununu akıl ve bilimle çözeceğiz…”

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Defne ilçesine bağlı Akdeniz, Sümerler ve Turunçlu mahallelerini yakından ilgilendiren arıtma tesisi sorununu çözüme kavuşturmak için bir adım daha attıklarını söyledi.

Başkan Savaş, Turunçlu Atıksu Arıtma Tesisi’nin yenilenmesi için bölge temsilcileriyle görüşerek üzerinde çalıştıkları sistemin detaylarını anlattı.

Savaş, Turunçlu’daki tesisi daha önce şehre kazandırdığı ve en son teknoloji ile inşa edilen Küçükdalyan-Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi modeline benzer şekilde hazırladıklarını belirtti.

Toplantıda konuşan Başkan Savaş, Küçükdalyan’da kullanılan membran teknolojili tesis modeli ile yüzde 99.99 oranda arıtım sağlandığını ve arıtılan suyun sulama suyu olarak kullanılabildiğine dikkat çekti.

Savaş; “Küçükdalyan-Narlıca tesisi içinde koku giderim ünitesi olmamasına rağmen hiçbir şekilde koku problemi yaşanmıyor. Tesisten gelen suyu Asi Nehri’ne verdiğimiz için son yıllarda Asi’de de koku olmuyor. Buradaki tesisi Maşuklu’daki gibi yaparsak 3 buçuk 4 kat su üretebileceğiz. Yeni yapılacak tesiste koku ve gürültü olmayacak. Bunun da garantisi biziz” dedi.

Savaş konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Turunçlu’daki 92 dönümlük arazinin 40 dönümünde arıtma tesisi, 52 dönümünde ise park yapacağız. Kangren haline gelmiş bu problemi çözmekte kararlıyız. Projeyi günümüz teknolojik imkânları kullanarak hayata geçireceğiz. Projemizi burada yaşayan insanların refahını koruyacak şekilde tasarladık. Halkımızın refahını koruyacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir