Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Zorlu Bir Dönemdeyiz

13 Ağustos 2012 Pazartesi, 19:12
Zorlu Bir Dönemdeyiz

ATSO Başkan Yardımcısı Güzel: “Türkiye bir taraftan terörle mücadelesini sürdürürken, diğer taraftan da binlerce yıllık ortak bir kültüre, ortak bir tarihe sahip olunan, komşu ülke Suriye’deki istikrarsızlığın iç içe girdiği, etnik ve mezhepsel gerginliklere açık, zorlu bir dönemden geçiyor.
 
 
 
 Kent olarak sahip olduğumuz zenginliğin kıymetini bilip, birlik ve beraberliğimizi sürdürmemiz lazım” 
 
 
 
AA
 
 
 
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Remzi Güzel, Hatay’ın sahip olduğu zenginliklerin kıymetini bilip birlik ve beraberliğini sürdürmesi gerektiğini ifade etti. 
 
 
 
Güzel, yazılı açıklamasında, dünyanın birçok yerinde, Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de, Libya’da, Afganistan’da, Somali’de, Mynamar’da insanlık dramlarının yaşandığını ve buralarda her geçen gün olumsuz olayların artarak devam ettiğini belirtti. 
 
 
 
Din ve kültürlerin bir arada yaşadığı yerlerin yanı sıra bir tek dinin ve kültürün bulunduğu yerlerde bile büyük sorunlar yaşandığını kaydeden Güzel şunları kaydetti: 
 
 
 
“Yaşadığımız coğrafyaya bir göz attığımızda ne denli şanslı olduğumuzu görürüz. Hatay, değişik dinlere mensup insanların bir arada, birbirine sevgi, saygı ve paylaşım temelinde yaşadığı cennet bir yer. 
 
 
 
Bu birlikteliği korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak birincil görevimiz olmalıdır. Sahip olduğumuz bu yapının zaman zaman sorunları olmuş olabilir. Bu sorunların tekrarlanmaması için üstümüze büyük görevleri düşüyor. 
 
 
 
Değişik din ve mezheplerde de olsak aramızdaki sevgi, barış ve bir arada olma köprüsünü daha da sağlamlaştırmalıyız. Kent olarak sahip olduğumuz zenginliğin kıymetini bilip, birlik ve beraberliğimizi sürdürmemiz lazım. önümüzdeki engelleri kararlılıkla ve hep beraber aşmaya yoğunlaşmamız gerek.”
 
 
 
Güzel, çok kritik bir dönemden geçildiğini, Türkiye’nin bir taraftan terörle mücadelesini sürdürdüğünü, diğer taraftan da binlerce yıllık ortak bir kültüre, ortak bir tarihe sahip olunan, komşu ülke Suriye’deki istikrarsızlığın iç içe girdiği, etnik ve mezhepsel gerginliklere açık, zorlu bir dönemden geçtiğine tanık olduklarını ifade etti. 
 
 
 
Ulus olarak, sivil toplum örgütleri olarak, özellikle Hatay’a yönelik istismar senaryolarını aşabilecek güç ve kararlılığa sahip olduklarını belirten Güzel, sivil toplum örgütleri olarak, farklılıklarla beraber, birleştirici bir söylem ve irade geliştirerek herkesin birbirine kenetlenmesi gerektiğini kaydetti. 
 
 
 
Güzel, Suriye’deki kriz, sınır illerinde ve özellikle Hatay’da ciddi boyutlarda ekonomik ve sosyal kayıplara yol açtığını, Cilvegözü Gümrük Kapısı’nın tamamen işlevsiz bir duruma gelmesinin, en büyük taşıma filosuna sahip olan kente ciddi zararlara uğrattığını belirtti. 
 
 
 
Hatay’ın birden çok rengin kültürün, dilin bir arada bulunduğu, dünyanın gıpta ile izlediği bir kent olduğunun altını çizen Güzel, ”Sünni, Alevi, Hristiyan, Ermeni, Bahai, Musevi inancına mensup insanların bir arada yaşadığı, acıyı, kederi ve sevinci paylaştığı tarihin derinliklerinden gelen örnek bir kent. 
 
 
 
Bir hastalık anında, bir cenazede, bir düğünde ve bir bayram anında her inanca mensup insanımızı bir arada görebilirsiniz. Ben her insanın bu dokuyu gördükten sonra, bir heyecan, bir sevinç, bir mutluluk duyacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz