Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Zeytinyağı, Üreticisini Mutlu Etti…

11 Ekim 2011 Salı, 09:09
Zeytinyağı, Üreticisini Mutlu Etti…

Hedefimiz kilo başına 1 TL desteğe ulaşabilmek” Farklı zeytin çeşitlerinin yetiştiriciliğinin yapıldığı Hatay’da bulunan zeytinyağı üreticilerinin yüzü, zeytinyağına ton başına verilecek 500 lira destek kararıyla güldü.

Antakya Zeytinyağı üreticileri Koruma Derneği Başkanı Yılmaz Dönmez, yaptığı açıklamada, Ekonomi Bakanı Zafer çağlayan’ın zeytinyağı üreticilerine ton başına 500 TL destek verileceğini açıklamasının, üreteciyi rahatlattığını söyledi. Dönmez, Hatay’da, ”Haşebi”, ”Karamani”, ”Savrani” ve ”Gemlik” olmak üzere toplam 15 milyon zeytin ağacının bulunduğunu ve geçen yıl 120 bin tona yakın zeytin hasadının yapıldığını söyledi. Hasat edilen zeytinlerin büyük bir bölümünün sofralık olarak değerlendirildiğini ifade eden Dönmez, geçen yıl kentte 16 bin ton zeytinyağı elde edilerek, bunun 3 bin 500 tonunun ABD, Almanya, Rusya ve Suudi Arabistan’a ihracatını gerçekleştirdiklerini kaydetti.

 

Zeytinyağı üreticisine geçen yıl kilo başına 30 kuruş destek verildiğini, bu yıl ise rakamın arttırılarak 50 kuruşa yükseltildiğini vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti: ”Bu rakam zeytinyağı üreticisi açısından iyi bir rakam, ancak yeterli değil. Mazot, gübre, işçi maliyetleri gibi girdiler nedeniyle çiftçiler ürünlerin yetiştirilmesinde büyük emek harcıyor. Kilosu, yaklaşık 4 ile 4,5 TL arasında satılan zeytinyağından üreticimize 1 TL ancak para kalabiliyor. Aldığı paranın 3,5 TL’sini üreticilerimiz yaptığı masraflara veriyor. Ancak ton başına 500 lira da bizim açımızdan umut verici. Artık zeytinyağı üreticileri fark edilmeye başlandı.

 

Hedefimiz kilo başına 1 TL desteğe ulaşabilmek.” Avrupa ülkelerinde zeytinyağı üreticisine ton başına bin ile bin 200 Avro destek verildiğini ifade eden Dönmez, Türkiye’deki üreticilerin şuan ki destekleme rakamlarıyla onlarla rekabet etme şansının düşük olduğunu söyledi. Bu yıl zeytin rekoltesinin geçen yıla göre yüzde 20 fazla olacağını belirten Dönmez, üreticilerin destekleme rakamlarıyla emeğinin karşılığını biraz olsun alacağını, bu açıdan umutlu olduklarını kaydetti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz