Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Zeytinyağı kandaki kötü yağı azaltır…

26 Haziran 2009 Cuma, 00:19
Zeytinyağı kandaki kötü yağı azaltır…

Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof. Dr. şerefettin Canda, kalp damar hastalıklarının oluşumunda beslenme düzeninin çok önemli olduğunu belirterek, kolesterolü azaltıcı özelliği bulunan zeytinyağının kalbin ilacı olduğunu söyledi.
 
Canda, Mustafa Kemal üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi’nde, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Doç. Dr. Zeynep Tartan tarafından verilen “Kardiyovasküler hastalıklarının hazırlayıcı faktörleri” konulu konferans öncesi, yıllarca kalp damar patolojisi üzerinde çalıştığını ifade ederek, kalp damar hastalıkların oluşumunda beslenme düzeninin çok önemli olduğunu belirtti.
 
Düzensiz beslenen, obezite olanlarda kalp hastalıklarının daha çok görüldüğünü hatırlatan Canda, şöyle konuştu: “Kalp damar hastalıklarının oluşumunda beslenme düzeni çok önemli. Kolesterolü azaltıcı özelliği bulunan zeytinyağı kalbin ilacı. Kandaki yağ miktarının fazlalığı önemli bir etken. Kötü kolesterolün azaltıcısı zeytinyağıdır. Hatay zeytinyağının kıymetini bilelim. Dünyanın en kaliteli zeytinyağını bizler üretiyoruz. Zeytinyağının kalitesini daha fazla yükseltmek için Altınözü’nde Zeytincilik Meslek Yüksek Okulu açtık. Sağlığımız için zeytinyağı tüketelim.”
 
TARTAN: HATAYLILAR DüNYANIN EN GüZEL ZEYTıNYAğINI TüKETıYOR

 
Tartan da, Kardiyovasküler hastalıkların birçok nedenleri olduğuna dikkati çekerek, dünyadaki ölümlerin birçoğunun Kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklandığını ifade etti. Türkiye’de ölümlerin yüzde 55’inin, dünyadaki yıllık 55 milyon ölümün de yüzde 30’unun Kardiyovasküler hastalıklardan oluştuğunu belirten Tartan, bu hastalığın oluşmasında yaş, cinsiyet, aileden (kalıtsal), diyabet, obezite ve sigara gibi birçok etken olduğunu belirtti.
 
En büyük faktörlerinden birisinin de hipertansiyon yani kandaki kötü yağların yüksek olması olduğunu vurgulayan Tartan, “Hataylılar çok şanslı, dünyanın en güzel zeytinyağını tüketme olanakları var. 2 gündür buradayım zeytinyağını bardağa koyup içmek istiyorum. Sağlığımız için zeytinyağı tüketimine önem verelim. Zeytinyağı kandaki kötü yağı azaltacaktır” dedi. Konferansın ardından Rektör Canda, katılımcılara plaket ve çeşitli armağanlar verdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz