Zeytineli:Madenler kapatılsın…

05 Kasım 2014 Çarşamba, 10:56

Büyük Birlik Partisi Hatay İl Başkanı Nevin Zeytineli son zamanlarda yaşanan maden facialarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Büyük Birlik Partisinin Muhalefet anlayışının acılar üzerinden nemalanmak olmadığına vurgu yapan BBP Hatay İl Başkanı Nevin Zeytineli, “Can kaybına, çevre kirliliğine ve küresel ısınmaya sebep olan kömürden peyder pey vazgeçilmeli, yükte hafif pahada ağır diğer yeraltı kaynaklarımıza yönelmeliyiz. Uranyumun %20’si enerjiye dönüşüyor, %80’i atık madde oluyor. Toryum’un %80’i enerjiye dönüşüyor, %20’si atık madde oluyor. Yani toryum uranyumdan daha kıymetli. Toryum madeninin Türkiye’de ki rezervi 900 bin ton, Hindistan’da 300 bin ton, Bulgaristan’da 50 bin ton. Diğer tüm dünyada toplam 50 bin ton kadar” dedi.

Belirttiği rakamlarda hata olsa bile orantının doğru olduğunu belirten BBP Hatay İl Başkanı Nevin Zeytineli, “Toryum, uranyumdan en az üç katı kadar daha güçlüdür, değerlidir ve nükleer enerjide en temiz yakıtıdır. Sonuç olarak dünyanın geleceğinin en önemli stratejik madenine sahibiz. Ayrıca Türkiye, dünyadaki bor madeni rezervlerinin % 70’ine sahiptir. Ve toryum, uranyum, bor madeni de “yeni dünyanın en önemli madeninden biridir” ifadelerini kullandı.

Bor üretiminde Türkiye’nin ABD’den sonra ikinci ülke olduğunu vurgulayan Büyük Birlik Partisi Hatay İl Başkanı Nevin Zeytineli, “Ürettiğimiz bor’u yaklaşık 140 dolara ihraç edip, işlenmiş olarak türevlerini yaklaşık 1000 dolara ithal etmekteyiz. MTA’nın maden rezervleri raporuna göre Türkiye’de 3 milyar küsur ton bor madeni bulunmaktadır. Bu ürünün türevlerini 1000 dolara alanlar da zarar etmediğine göre, kullanım alanına girdiğinde değeri binlerce dolara yükselmektedir. Bin dolardan hesaplansa bile,3 katrilyon dolar etmektedir. Türevlere dönüştürecek teknolojiye ulaştığımızda, yalnızca bu maden bile Türkiye’yi dünyanın en zengin ülkesi yapmaya yetecektir” açıklamasında bulundu.

Bor’un satışında iç piyasa ve dış piyasa fiyatlarının dengesizliğine de eleştirilerde bulunan BBP Hatay İl Başkanı Nevin Zeytineli, “Göçüklerde, grizu patlamalarında can kaybına neden olan ve çevre düşmanı kömürün değil, yükte hafif pahada ağır, toryum, uranyum, bor, altın, gümüş gibi diğer madenlerimizin hızla ekonomiye kazandırılması. Daha fazla acılara neden olmadan kömür madenleri aşama aşama kapatılmalı, maden işçileri de mağdur edilmeyecek şekilde başka yerlerde istihdam edilmelidir” sözleriyle açıklamalarını noktaladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz