Zeytinde Erken Hasat, Zarar Ettiriyor…

31 Ocak 2012 Salı, 09:00
Zeytinde Erken Hasat, Zarar Ettiriyor…

Erzin’de zeytin hasadının narenciye ile aynı döneme denk gelmesinden dolayı işçi bulmakta güçlük çeken üreticilerin zeytini erken toplatmak zorunda kaldığı belirtildi. Erken toplanan zeytinlerde yağ oranı düşük olduğundan istenilen verim alınamıyor. Zeytinlerin kasım-ocak döneminde toplanması gerekir.” Narenciyeyle olduğu kadar son yıllarda zeytin üretimiyle de adından söz ettiren Hatay’ın Erzin ilçesinde üreticilerin işçi bulmakta güçlük çektiği için zeytinleri erken hasat ettirdiği, bunun da üreticiyi ve zeytin işleyen fabrika sahiplerini zarara uğrattığı bildirildi. Erzin Zeytin üreticileri Birliği Başkanı Akif özer, yaptığı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının zeytin üretimine verdiği destek kapsamında ilçede yıllardır boş kalan 35 bin dönüm araziye 10 yıldan bu yana 1 milyon dolayında zeytin fidanı dikildiğini söyledi. Atıl arazilerin zeytin fidanı dikilerek değerlendirilmesinin ardından ilçede zeytin yetiştiriciliğine başlandığını ifade eden özer, bu kapsamda ilçede 2 zeytinyağı fabrikası kurulduğunu bildirdi. özer, ilçede geçen yıl toplanan 7 bin ton zeytinin ilçedeki fabrikalara verildiğini belirterek, ”Bu fabrikalarda işlenen zeytinlerden bin 500 ton ham zeytin yağı elde edildi. Bu durum üretimde artış gibi gözükse de aslında istenilen verim tam olarak alınamıyor” dedi. Erzin’de zeytinin yanı sıra narenciye üretiminin yaygın olduğuna dikkati çeken özer, zeytin hasadının narenciyeyle aynı döneme denk gelmesinden dolayı işçi bulmakta güçlük çeken üreticilerin zeytini erken toplatmak zorunda kaldığını ifade etti. Zeytinlerin erken toplanması nedeniyle hem üreticinin hem de fabrikaların zarar ettiğini belirten özer, şunları kaydetti:
 
 
”Kasım-ocak döneminde toplanması gereken zeytinlerin narenciye hasadına denk geldiği için daha erken tarihlerde toplanması üreticinin zararına oluyor. Erken toplanan zeytinlerde yağ oranı düşük olduğundan istenilen verim alınamıyor. Zeytinlerin kasım-ocak döneminde toplanması gerekir. üreticilerimiz şunu bilmelidir ki ne kadar geç dönemde zeytin hasadı yapılırsa elde edilecek yağ oranı da o kadar yüksek olur.
 
 
Ekim ayında hasat edilen 8 kilo zeytinden 1 kilo yağ elde edilirken kasım ile ocak ayları arasında toplanan 3 kilo zeytinden 1 kilo yağ elde edilebilir. Zeytin üreticileri yetiştirdikleri üründen kar elde etmek istiyorsa o zaman hasadını geç yapmalı.”
 
 
özer, birlik olarak üreticileri bilinçlendirmek ve bilgilendirmek amacıyla çalışma yaptıklarını söyledi.
 
 
üretiminde maliyetin artmasına karşın zeytinyağının pazar fiyatında artış olmamasının hem üreticiyi hem de fabrikaları hayal kırıklığına uğrattığını kaydeden özer, böyle bir durumla karşılaşan üreticilerin farklı iş kollarına yönelebildiğini bildirdi. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz