Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

Zeytin Hasat şenliği Yapılıyor…

16 Kasım 2013 Cumartesi, 12:16
Zeytin Hasat şenliği Yapılıyor…

Zeytinciliğin kalbi olan Hatay’da “1, Altınözü Zeytin Hasat şenliği” düzenlendiği açıklandı.
 
Bugün Altınözü ılçesinde ilk defa gerçekleştirilecek şenliğe Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün katılacağı bilgisine yer verilerek şu açıklamalarda bulunuldu.
 
“Altınözü zeytininin dünyaya yayıldığı bölge olan bir ucu Hatay diğer ucu Mardin ve alt ucu Filistin üçgeninde yani zeytinin ana vatanında yer almakta olduğunu hatırlatmak için ve “Zeytinin Ana vatanından Doğuşu” sloganı ile 1. Altınözü Zeytin Hasat şenliği 16 Kasım 2013 Cumartesi günü Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün katılımı ile gerçekleştiriliyor. Temsili hasatla başlayacak şenlik zeytin fidanı dikimi ile devam ederken etkinlik kapsamında yöredeki zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin stantlarında ürünleri sergilenecek ve yine şenliğin içerisinde tüm Altınözü köylerindeki ev hanımlarının katılacağı ‘altın ödüllü’ zeytinyağlı yemekler yarışması tertiplenmektedir.
 
Adalet Bakanı, Sanayi Bakanı, Hatay Valisi, Altınözü Kaymakamı, Altınözü Belediye Başkanının açılış konuşmalarıyla başlayacak, Zeytin Dostu Derneğince organize edilen 14. Ortak Akıl ve Güç Birliği toplantısı bölümünde ise Ege zeytin ve zeytinyağı ıhracatçı Birlikleri Başkanı Ali Nedim Güreli (Türkiye ıhracatçıları Meclisi Başkan Vekili), Zeytin, Zeytinyağı Tanıtım Konseyi Başkan Vekili Davut Er, Zeytin Dostu Derneği Başkan Abidin Tatlı‘nın yanı sıra birçok konuk konuşmacının katılımı ile Zeytin ve zeytinyağının sorunları tartışılacak.
 
Yine etkinlik çevresinde katılımcılara zeytinyağı tadım eğitimi uzmanları gıda yüksek mühendisleri Birsen Pehlivan ve Müge Nebioğlu tarafından zeytinyağının duyusal özellikleri ile ransit adı verilen zeytinyağındaki bozuk tatların algılanması eğitimi verilecek.”
 
şenliğin ev sahipliğini yapan Altınözü Kaymakamı Ali Aslantaş ile Zeytin Dostu Derneği adına Hatay Temsilcisi Yahya Kemal Nalçabasmaz açıklamalarının sonunda zeytin ile iç içe yaşayan tüm hemşerilerimizi “1, Altınözü Zeytin Hasat şenliği”ne katılmaya davet ettiler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz