Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Zeytin Çekirdeğinden Tespihler…

19 Şubat 2012 Pazar, 12:47
Zeytin Çekirdeğinden Tespihler…

Hassa’da yaşayan 79 yaşındaki Muhammet Bulut, 65 yıldır yabani zeytin çekirdeğinden yaptığı tespihleri yakınlarına hediye ediyor Muhammet Bulut: ”Zeytin çekirdeğinden yapılan bir tespihi en az 40 yıl ilk günkü gibi bozulmadan kullanabilirsiniz”
 
 
Hassa ilçesinde yaşayan 79 yaşındaki Muhammet Bulut, 65 yıldır yabani zeytin çekirdeğinden tespih yapıyor.
 
ılçeye bağlı Aşağı Karafakılı köyünde yaşayan Muhammet Bulut, çocukluk yıllarında öğrendiği yabani zeytin çekirdeğinden tespih yapma işini, ilerleyen yaşına rağmen halen sürdürüyor. Bulut, yaptığı açıklamada, köyün dağlık kesimlerinde yetişen yabani zeytinleri, her yıl aralık ayında büyük bir zahmetle topladığını belirtti.
 
Sabır ve Emek Lazım
 
 
 
ışin zor ve keyifli olduğunu anlatan Bulut, şöyle konuştu: ”önce çekirdeklerini ayırıyorum. Daha sonra sabunlu sıcak suyla yıkıyorum. Bu şekilde çekirdeklerin üzerinde yer alan damarlar net bir şekilde ortaya çıkıyor.
 
 
 
Bu işlemin ardından da taneleri boylarına göre büyük bir titizlikle ayırıyorum. Daha sonra da en zor bölüm olan çekirdeklerin ortalarının eşit şekilde delinmesi işlemini gerçekleştiriyorum. Bunun için de iğne kullanıyorum. ığne yardımıyla çekirdekleri eşit şekilde ortalarından delip ipe dizilecek hale getiriyorum.”
 
 
 
Bulut, aynı boydaki çekirdekleri daha sonra sabırla ipe dizdiğini anlattı. Bulut, tespih tamamlandıktan sonra taneler üzerinde göz gezdirip eşit boyda olmayanları çıkardığını, yerine yenilerini yerleştirdiğini ifade etti.
 
 
 
 
Tespihlerde hiçbir şekilde boya kullanmadığına dikkati çeken Bulut, tanelerinin çekildikçe renk değiştirdiğini ve adeta cilalı bir hal aldığını kaydetti.  Yakınlarına Hediye Ediyor
 
 
 
  Yaptığı tespihleri parayla satmadığını, yakınlarına hediye ettiğini belirten Muhammet Bulut, “Tespihlerimi insanların elinde görmek bana mutluluk veriyor. Bu duygunun parayla ifade edilmesi mümkün değil. Bu nedenle hiçbir zaman satmayı düşünmedim” dedi.
 
 
 
Bu tespihlerin cam ve boncuk gibi malzemelerden yapılan tespihlere göre daha dayanıklı ve kullanışlı olduğunu öne süren Bulut, “Zeytin çekirdeğinden yapılan bir tespihi, en az 40 yıl ilk günkü gibi bozulmadan kullanabilirsiniz. özellikle tespih meraklıları, zeytin çekirdeğinden tespih kullanmak istiyorlar. Bu nedenle de beni arayıp yapmam ricasında bulunuyorlar. ınsanları kırmamak adına kendilerine tespih yapıp hediye ediyorum. Bu tespihlere duamı ve sevgimi de katıyorum” diye konuştu.
 
 
 
 
 Bulut, gençlerin sanatına ilgi duymamasından üzüntü duyduğuna değinerek, isteyen herkese zeytin çekirdeğinden tespih yapmanın inceliklerini öğretebileceğini söyledi. AA
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz