Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Zaman Daralıyor…

23 Şubat 2012 Perşembe, 08:50
Zaman Daralıyor…

Yeni yıldan itibaren hayata geçen ve tüm vatandaşları sağlık güvencesi altına almayı amaçlayan Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında “Gelir Testi” yaptırmak için  son 6 gün. 6 gün içerisinde Gelir Testi’ni yaptırmayan vatandaşlar aylık 213 TL prim ödeyecek.
 
 
 
Yılbaşından itibaren yürürlüğe giren zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi yaptırması gereken kişiler için süre daraldı. 1 Ocak’tan bu yana yeşil kartlılar ve SGK’da kaydı bulunmayan 1 milyon 730 bin kişi gelir testi yaptırırken, gelir testine halen başvurmayan milyonlarca vatandaş var. Yeşil kartlılar için vize süreleri dolana kadar süre tanınmasına rağmen, kapsam dışı olan 1.7 milyon kişinin 29 şubat 2012 tarihine kadar gelir testi başvurusunda bulunmaları gerekecek. Aksi halde başvuruda bulunmayan kişilerin geliri asgari ücretin 2 katı olarak değerlendirilecek ve bu kişilerden 213 TL aylık prim alınacak.
 
 
 
Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına Yapılacak
 
SGK’ya kaydı bulunmayan ve vize süresi dolan yeşil kartlıların yaptırmak zorunda olduğu gelir testi için gerekli başvuru, kişinin kayıtlı ikametgahının bulunduğu il veya ilçe idari sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacak. Vakıflara kaymakamlıklar aracılığıyla da ulaşmak mümkün. özürlülük ve yaşlılık gibi nedenlerle bizzat başvuruda bulunamayacak olanların başvurusu vekili tarafından yapılabilecek.
 
 
 
 
 
Geliri 295 TL’nin Altında Olanların Primi Devletten
 
 
 
1 Ocak-30 Haziran 2012 dönemi için aile içindeki kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan herkes prim ödemek zorunda olduğunu Geliri asgari ücretin üçte birinin (295.50 TL) altında ise primleri devlet ödeyeceği belirtildi.
 
 
 
 
 Geliri asgari ücretin üçte biri (295.50 TL) ile asgari ücret arasında ise kişi 35.46 TL prim, geliri asgari ücret (886.50 TL) ile asgari ücretin iki katı arasında ise kişi 106.38 TL prim, geliri asgari ücretin iki katından (bin 773 TL) daha fazla ise kişi 212.76 TL prim ödeyeceği kaydedildi. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz