Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Yüzyılın Sorunu Enerji…

24 Haziran 2011 Cuma, 09:56
Yüzyılın Sorunu Enerji…

Vali Yardımcısı Akgün Corav enerji sıkıntısının yüzyılın sorunu olduğunu söyledi. Corav, Antakya Belediyesi Meclis Salonu’nda, Bayındırlık ve ıskan Bakanlığı Enerji Verimliliği Daire Başkanlığı ve ızocam işbirliğiyle düzenlenen ”Binalarda Enerji Performansı” seminerinde yaptığı konuşmada, enerji tasarrufu ülkenin çok önem verdiği bir konu olduğunu ifade etti.
 
 
Enerji kaynakları için son dönemlerde bir çok savaşın çıktığını belirten Corav, ”Yaşam alanlarında ve binalarda enerji tasarrufunun hem aile hem de ülke ekonomisine çok önemli katkısı olacaktır. Bu konuda enerji verimliliğinin denetlenmesi isabetli bir karar olarak görüyorum” diye konuştu.
 
 
Bayındırlık ve ıskan il Müdürü Ersin Taşlıalan ise bu yıl yürürlüğe giren enerji verimliliği kanunu ile her binanın bir enerji kimliği olması zorunluluğu getirildiğini kaydetti.
 
 
Yönetmeliğin bütün binaları kapsadığını belirten Taşlıalan, eski binalarında kimliğe uygunluk adına eksiklerini tamamlamaları gerektiğini bu kimlikte bina ile ilgili her türlü bilginin yer alacağını ifade etti.
 
 
Bayındırlık ve ıskan Bakanlığı Enerji Verimliliği Daire Başkanlığından Hakan Ergün de Türkiye’de enerjinin yüzde 70’e yakının işal edilmesinden dolayı enerji tasarrufu üzerinde çok durduklarını ve önem verdiklerini belirtti.
 
 
Binalarda enerji verimliliğinin elde edilmesi için yeni tasarımların elde edilmesi gerektiğini belirten Ergün, enerji verimliğini şu başlıklar altında ele almak gerektiğini söyledi: ”Enerjinin etkin kullanılması, israfın önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi, çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerji kullanılmasında verimliliğin arttırılması konuları işlenmeli.”
 
 
ızocam Adana Bölge Sorumlusu Serhat Serkan ise konu ile ilgili biriminin yeni ürün ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz