Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Yürüyen Gruba Müdahele Gecikmedi…

13 Eylül 2013 Cuma, 11:14
Yürüyen Gruba Müdahele Gecikmedi…

Antakya’nın Armutlu Mahallesinde Ahmet Atakan’ın öldürülmesinin ardından sertleşen çatışmalar önceki gece de devam etti.
 
Gündüz Caddesinde Ahmet Atakan’ın vurulduğu yerde toplanan vatandaşlar Ahmet Atakan için Sümerler istikametine yürümek için harekete geçti. “Hükümet istifa” ve “Katiller Hesap verecek” sloganlarının atıldığı protesto yürüyüşünde Yeloğlu köprüsü istikametine dönen kitleye Polis uyarıda bulunduktan sonra Yürüyüş Kanununa Muhalefet (Yeni çıkarılan yasa ile Akşam saat 17.00’dan itibaren toplu halde yürümek yasaklandı) ettikleri gerekçesiyle TOMA ile müdahaleye başladı. Ara sokaklara kaçan eylemciler Armutlu Mahallesine Barikat kurarak çatışmaya buradan devam etti.
 
Polisin Tazyikli Su ve Biber gazına karşılık Taş ve Bilye atan eylemciler gecenin ilerleyen saatlerine kadar Gündüz caddesinde kalarak direnmeye devam etti. Gece saat 01.00 sularında Polis ekiplerinin orantısız bir şeklide Armutlu mahallesine Biber Gazı ve Ses bombası atması gözlerden kaçmazken bazı vatandaşların gazdan etkilendiği gözlendi. Polis ekiplerinin 02.00 civarında Armutlu girişinden çekilmesiyle birlikte eylemciler de Gündüz Caddesi’nden çekildi.
 
OLAYLARDA 2 Kışı YARALANDI
 
önceki gece Armutlu Mahallesinde çıkan olaylarda 1’i Eylemci 1’i Polis iki kişi yaralandı. Yaralanan Polis memurunun eline taş isabet ettiği öğrenilirken, yaralanan eylemci ise gaz kapsülünün kaşını sıyırması sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Hastanede ılk Müdahalesi yapılan Eylemci kaşına dikiş atıldıktan sonra taburcu edildi.
 
GAZ’IN ETKıSı DüN öğLE SAATLERıNE KADAR SüRDü
 
Bu arada, Polis’in sıktığı gazlardan dolayı Armutlu ve Elektrik Mahallesi ile Cumhuriyet Mahallesi’nin bir kısmı sıkılan gazdan dolayı gece boyunca rahatsızlık çektiler.
 

Orantısız bir şekilde sıkılan gazların etkisi dün öğle saatlerine kadar hissedilirken, Polis’in bu denli gaz sıkmasına tepki gösteren vatandaşlar, ‘Galiba Polis’ler biz vatandaşları düşman görmeye başladı. Bu kadar gaz sıkılır mı? Gece boyu çektiğimiz yetmiyor gibi, sabahleyin kalktığımız da yine gaz soluduk. Polis artık bu orantısız güç kullanımını bir kenara bıraksın’ serzenişinde bulundular.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz