Yurt genelinde dava sonucuna protesto…

22 Ocak 2015 Perşembe, 14:41

Kayseri’de görülen Ali İsmail Korkmaz davasının sonucunu protesto etmek için başta ilimiz Hatay olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde protesto gösterileri düzenlendi. Ankara ve İstanbul’daki eylemlerde ise polis müdahaleleri oldu.
Ali İsmail Korkmaz davasının sonucunu protesto etmek isteyen gruplar Ankara Kızılay’daki Güvenpark’ta toplandı. Basın açıklamasının ardından grup üyeleriyle polis arasında gerginlik çıktı. Yaşanan gerginlik üzerine çevik kuvvet ekipleri gruba biber gazı ve suyla müdahale etti. Müdahale esnasında çok sayıda eylemci gözaltına alındı.
Ali İsmail Korkmaz davasının sonucunda verilen skandal cezalar İstanbul Kadıköy’de Birleşik Haziran Hareketi tarafından protesto edildi. Polis, Söğütlüçeşme Caddesi’nin AK Parti İlçe binasına ve Rıhtım Caddesi’ne inen taraflarını kapattı. Polis kitlenin önüne barikat kurdu Binlerce kişi Korkmaz davası için “Biz bitti demeden bu dava bitmez” sloganları attı.
İstanbul’daki gruplar yürüyüşün ardından Kadıköy boğa heykelinin önünde basın açıklaması yaptı ve Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybeden vatandaşları andı. İlerleyen dakikalarda ise polisle eylemciler arasında arbede yaşandı. Polis eylemcilere biber gazı ile müdahale etti. Müdahaleler sırasında polis 6 eylemciyi gözaltına aldı.
İstanbul’da Kadıköy’ün dışında Okmeydanı, Sarıgazi, Sarıyer ve İkitelli’de de “Bu dava bitmez” diyen binler sokaktaydı. Okmeydanı’nda da polis eylemcilere müdahalede bulundu.
Eskişehir’de kent merkezinde toplanan bir grup da Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi ile ilgili verilen kararı protesto etti.
İsmet İnönü Caddesi’nde toplanan ve ellerinde dövizler bulunan gruptakiler, slogan atarak Yeni Bağlar Mahallesi İsmet İnönü Caddesi’ndeki Ali İsmail Korkmaz’ın heykelinin bulunduğu alana yürüdü.
Grup adına konuşan Şahabettin Arpacı, sanıklara verilen cezanın yetersiz olduğunu belirterek, “Ali İsmail Korkmaz Eskişehir’de öldürüldü, davasının görüldüğü Kayseri’de karar verildi. Bu dava henüz bitmedi. Halk bitti demeden bu dava bitmeyecek, bu dosya kapanmayacaktır” dedi.
Antalya’da Ali İsmail Korkmaz kararını protesto için iki ayrı grup yarım saat arayla eylem yaptı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan eylem sırasında meydandaki havuzlarda müzikli su gösterisi başlayınca, eylem yarım kaldı.
Eskişehir’deki Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen üniversiteli Ali İsmail Korkmaz davasında mahkemenin açıkladığı kararı protesto için Antalya’da saat 18.00’de Halkevi, Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Kolektifi ve SDP üyesi yaklaşık 50 kişilik grup, tarihi Kalekapısı’nda Attalos Heykeli önünde toplandı. ‘Onlar öldürdü biz mücadelemizde yaşatacağız’ yazılı pankartın açıldığı eylemde sloganlarla Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin aldığı karar protesto edildi. Antalya’da ilk eylem, grubun bir süre gerçekleştirdiği oturma eyleminin ardından sona erdi.
İkinci grup ise saat 18.30 sıralarında Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Birleşik Haziran Hareketi adına yapılan açıklamada üzerinde Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğrafının olduğu ‘Lanet olsun adaletinize’ yazılı dövizler taşındı. Gösteriler, basın açıklamasının ardından oturma eylemiyle devam ederken bu sırada meydanda bulunan havuzlarda müzikli su gösterisi başladı. Grup su gösterisi nedeniyle sloganlarla dağıldı. Grubun dağılmasının ardından gösteri de kesildi.
Siyasi Parti ve Sivil Toplum örgütlerinin katılımıyla Çocuk Parkı’nda toplanan yaklaşık 100 kişiden oluşan grup, ‘Biz bitti demeden bu dava bitmez’ yazılı pankart açarak, ‘Hepimiz Aliyiz öldürmekle bitmeyiz’, ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’ sloganları attı. Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinin peşini bırakmayacaklarını söyleyen ve grup adına açıklama yapan Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu sözcüsü Güllüzar Ateş, “Gezi eylemleri sürecinde hayatını kaybeden bütün gençlerimizin katillerinin ve bütün sorumluların yargılanması talebimiz gibi, Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinin peşini bırakmayacağımız da bilinmelidir. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da davanın takipçisi olacak, adalet yerini buluncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Adana’da akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 200 kişi, Kayseri’de görülen Ali İsmail Korkmaz davasında açıklanan karara tepki gösterip, sloganlar atarak yürüdü.
Merkez Seyhan İlçesi’ndeki İnönü Parkı’nda toplanan ve kendilerini ‘Emek ve Demokrasi Güçleri’ olarak adlandıran yaklaşık 200 kişi, alkış ve ıslıklarla Ali İsmail Korkmaz davasında verilen ceza kararlarını protesto etti. Grup adına konuşan Tevfik Donma, mahkemede sanıklara verilen ‘iyi hal’ indirimlerini kınadıklarını söyledi. Açıklamanın ardından alkış ve ıslıklarla Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne neden olanlara ve polislere tepki gösteren eylemciler, yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Atatürk Parkı’na yürüdü. Burada Gezi Parkı eylemlerinde yaşamını yitirenleri anan göstericiler, bir süre slogan atıp dağıldı.
Gezi olaylarında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz davasından çıkan karar Hatay’ın İskenderun ilçesinde protesto edildi.
İskenderun Ulu Cami Caddesi belediye sosyal tesisi önünde toplanan bir grup, Kayseri’de görülen Ali İsmail Korkmaz davasının sonucunu protesto etti. 19 yaşında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın yaşını mumlar yakarak hatırlatan grup, sloganlar atıp Gezi olaylarında hayatlarını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu bir pankart açtılar.
Yapılan açıklamanın ardından 3 dakika saygı duruşunda bulunan grup, slogan atıp olaysız bir şekilde dağıldı.
İzmir’de Emek ve Demokrasi Güçleri Ali İsmail Korkmaz’ın karar mahkemesinde verilen karara tepki göstermek için Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde bir araya geldi. “Ali’nin katili AKP’nin polisi” , “Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz” sloganları attı. Kitlenin birinci kordon üzerinden yürüyüş yapmak istemesine polis barikat kurarak engel oldu.
Yaptığınız eylem hukuksuzdur basın açıklamasını burada yapın dağılın diye anons yapması üzerine kitle “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganı attı. Kitle yürüyüş izni verilene kadar oturma eylemi yaptı.
Oturma eylemi sırasında kitle adına basın açıklamasını okuyan Devrim Cem Erbudak, Ali İsmail Korkmaz’ı linç ederek öldürdüğü bütün delilleriyle sabit olan polis ve sivillere ödül gibi cezalar verildiğini söyledi. Erbudak, savunmalarında ‘biz darbeyi önledik’ diyen polislere iyi hal indirimi verilmesinin hükümetin katillere sahip çıktığının bir göstergesi olduğunu vurguladı. Mahkemenin bu kararı hiçbir şekilde kabul etmediklerini belirten Erbudak, “Katiller ve sorumlular hak ettiği cezayı alınana, adalet gerçekleşinceye kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
Bursa’da da, Ali İsmail Korkmaz davasının kararına tepki gösteren bir grup, Setbaşı’ndan Heykel’e kadar yürüdü. Hükümet aleyhine slogan atan eylemciler, polis kameralarının görüntülemesine tepki gösterince gerginlik yaşandı. Devreye giren polis müdürleri, gerginliği sonlandırdı, ancak eylemciler polis kameralarının görüntü almalarını ellerindeki dövizlerle engellemeye çalıştı.
Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne ilişkin davanın sonuçlanmasının ardından Bursa’da bir grup akşam saatlerinde Setbaşı’nda toplandı. Bursa Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin geniş güvenlik önlemi altında yürüyüşe geçen grup hükümet aleyhine slogan attı. Makine Mühendisleri Odası, Kamu Emekçileri Sendikası’na (KESK) bağlı sendikalar ve Halkevleri gibi sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği yürüyüş polis kameralarınca da takip edildi.
Kalabalık, Atatürk Anıtı önüne geldiğinde eylemcilerle polisler arasında kamera gerginliği yaşandı. Kendilerinin kamera görüntüleriyle fişlendiğini öne süren eylemci gençler, polis kameralarının görüntü almasını ellerindeki dövizlerle engelledi. Eylemciler, “Çok sayıda polis kamerası var, bizi fişliyorsunuz” diyerek görevlilere tepki gösterdi. Gerginlik polis müdürlerinin devreye girmesiyle bitti, ancak polis kameralarının görüntü alınması engellendi. Bazı gençler ise görevli polislere sert sözlerle tepki gösterdi. Eylem sebebiyle tramvay ve otobüs seferleri bir süre aksadı. Eylem, olaysız şekilde sona erdi.
Konya’da Ali İsmail Korkmaz için bir araya gelenler AK Parti il binası önüne gitti. Burada basın açıklaması yapmak isteyenler ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Kitle bir süre slogan attıktan sonra eylemi sonlandırdı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz