Son Dakika
17 Ekim 2018 Çarşamba

Yurt dışında çalışan işçiler zor durumda…

20 Kasım 2014 Perşembe, 11:17

Hatay Büyükşehir Dernekler Federasyonu Sözcüsü Erkan Carcar, yurt dışında çalışıp Türkiye’den emekli olmak isteyen işçilerden istenen primlerin yüksekliğinden şikâyet etti.

Federasyon merkezinde yaptığı basın açıklamasında, uzun yıllardır Ortadoğu ülkelerinden birinde çalışan Ahmet Özkan’ın başlattığı çalışmalara değinen Erkan Carcar, işsizliğin Türkiye’de ve diğer ülkelerde gün geçtikçe arttığına dikkat çekerek, emekli olmak isteyen işçilerden günlük olarak 13–14 lirayı bulan paranın istenmesinin birçok işçiyi mağdur ettiğini ileri sürdü.

Sorunlarının yurt dışında değil, Türkiye’de olduğunun altını çizen Erkan Carcar, “Ülkemize kesin dönüş yaptığımızda sigorta primi ödemek zorunda bırakılarak emeklilik hakkımızı kullanabilmekteyiz.

Bu sigorta primi günlük olarak hesaplanmaktadır. Bu miktar ise her gün için yaklaşık 13–14 liradır. Bu ücreti emekli olabilmek için gün hesabıyla yaparsak büyük miktarlara denk gelmektedir. Bu bizim için büyük bir sorun teşkil etmekte ve çoğu vatandaşımız ise bu parayı ödeyememektedir” ifadesinde bulundu.

Erkan Carcar, bu sorunlarının Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşınması için Hatay Milletvekillerinden destek istediğini açıklamasında yer verdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz