Son Dakika
20 Eylül 2018 Perşembe

Yürek Nasıl Dayanır…

03 Kasım 2011 Perşembe, 09:22
Yürek Nasıl Dayanır…

Hatay Pahalılığı, Geçim Sıkıntısı ve Canınızın Bir Parçasını Gözlerinizin önünde Günden Güne Eriten Bir Hastalık. Yeşilpınar Beldesinde Yaşayan Kılınç Ailesi Bütün Bunlara Göğüs GeriyorBöbrek yetmezliği nedeniyle 6 yıldır diyalize bağlı yaşayan 11 yaşındaki Mehmet Kılınç, annesinden nakledilecek böbrekle hayata yeniden tutunacak.
 
Gönül&Süleyman Kılınç çiftinin iki çocuklarından ilki olan Mehmet dünyaya geldiğinde aile olarak çok büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Anne Gönül Kılınç; Ailemizin neşe kaynağı olan oğulları Mehmet’e 2 yaşında “Pediatrik nefrotik sendrom” tanısı konulduğunu, bu rahatsızlığın da zamanla böbrek yetmezliğine neden olduğunu söyledi.
 
2005 yılından bu yana diyalize bağlı olarak yaşamak zorunda olan Mehmet’e böbrek yetmezliği teşhisi konulduktan sonra çok zorlu bir sürecin içine girdiklerini belirten Anne Gönül Kılınç, “Diyalize bağlı süren yaşam oğlumu ve bizi çok etkiliyor. Akranları gibi çocukluğunu yaşayamayan Mehmet bu süreçte çok acı çekiyor ama ben onun acılarını dindirmek için çabalıyorum. Onu acı çekerken görmeye dayanamıyorum. ıyileşmesi ve hayatını yaşayabilmesi için elimden gelenin daha da fazlasını yapmaya çalışacağım.” Dedi.
 
Canım Feda Olsun…
 
Oğlu Mehmet’in sağlığına kavuşması için, doktorlardan, böbrek nakli gerektiğini öğrenen fedakâr Anne Kılınç, kendisinin donör adayı olduğunu ifade etti.
 
 
Gerekli testlerin yapılarak dokularının uyuştuğunu ve oğluna böbreğini verebileceğini öğrenince çok sevindiğini belirten Kılınç, şöyle devam etti:
 
 
 
“Ameliyat için gerekli hazırlıklara başlandı ancak yapılan kontrollerde Mehmet’in kalbinin organ nakli operasyonunu kaldıramayacağının anlaşılması üzerine. Böbrek nakli için öncelikle kalp kapakçıklarının değişmesi gerektiği söylendi.
 
 
 
Bunun için nakilden şimdilik vazgeçildi. Oğlumun kalp kapakçıkları değiştikten sonra oğluma böbreğimi vereceğim.
 
 
 
Canım oğluma feda olsun”
 
 
Mehmet’in kemik erimesi ve anemi rahatsızlıklarının da bulunduğunu, Antakya’da yaşamalarına rağmen tüm bu hastalıklarla mücadele için yıllardır çukurova üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne gidip geldiklerini belirten Anne Kılınç, Zamanlarının büyük bölümünün hastanede geçtiğini, Hastanenin adeta evleri gibi olduğunu ama bu mücadeleden kazanarak çıkacaklarını dile getirdi.
 
 
Yeşil kartlı olduklarını, Eşi Süleyman’ın berberlik yaptığını ve kendisinin de ev hanımı olduğunu, zor şartlarda geçimlerini sağladıklarını ve tüm bu maddi olarak zorluklara rağmen umutlarını asla yitirmediklerini ifade eden Kılınç, “Bu hastalıkla karşılaşan aileler umutlarını asla yitirmesin. çocuklarına her zaman destek olsunlar, morallerini yüksek tutsunlar.
 
 
 
 Benim moralimi yüksek tutmam oğluma da yansıyor. O da bu sayede kendisini güçlü hissediyor ve hastalıkla daha iyi mücadele edebiliyor. Ayrıca, hastalık nedeniyle okula çoğu zaman gidemese bile takdir almayı başardı. Bu bile ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.”dedi.
 
 
 
 
Kılınç son olarak, Mehmet’e böbrek nakli yapılabilmesi için kalp kapakçıklarının değişmesi gerektiğini, bununla ilgili sürecin devam ettiğini, küçük çocuğu sağlığına kavuşturmak için ellerinden geleni yaptıklarını bildirdi.
 
 
 
 
 
 
 
 
Anne Kılınç, Küçük Mehmet’in zaman zaman aniden rahatsızlandığını ve Antakya ve ıskenderun’da hiç bir hastanenin ilgilenemediğini, Adana’ya sevk edildiklerini ve Ambulans bulmakta zorlandıklarını ıfade etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz