Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Yolların Tahrip Nedenleri Masaya Yatırıldı

19 Ağustos 2011 Cuma, 10:04
Yolların Tahrip Nedenleri Masaya Yatırıldı

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya’da taş ocaklarının il genelinde yollara verdiği zararlarla ilgili olarak ”Ağır Tonajlı Araçlardan Kaynaklı Yolların Tahribi” konulu toplantı düzenledi.
 
 
Lekesiz, ıl özel idaresi çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, dünyada hangi alanda olursa olsun bir acımasız rekabetin söz konusu olduğunu belirterek, ”Bu rekabette de hangi alanda olursa olsun faaliyet gösteren işletmelerin rekabette kaybetmemek için haklı olarak, tüm meşru, yasal yol ve yöntemleri denemeleri onların en doğal haklarıdır. Ancak haksız rekabet ederken bir taraftan da kamu kaynakları da tahrip edilirse, ziyan edilirse, bu durumda kabul edilemez” dedi. 
 
 
ülke genelinde ağır yük taşıyan taş ocaklarının ve beton üretim merkezleri arasında korkunç bir haksız rekabetin söz konusu olduğunu belirten Lekesiz, şöyle devam etti: 
 
 
”ılimiz genelinde de taş ocağı ve hazır beton tesislerinin yüklerini taşıyan araçlar her geçen gün daha da kızışan bu rekabet şartlarına dayanabilmek için yasaları da maalesef ihlal ediyorlar. Türkiye’de bu sektörler hızlı bir yaygınlaşma sürece yaşamaktadır. Buna paralel olarak da doğa ve kentsel çevreye olan etkilerinin de değerlendirilmesi haklı olarak daha da sık gündeme gelmektedir. Bu tesislerden kaynaklanan olumsuzluklar, şehirler içinde bazı önemli sorunları beraberinde getiriyor. Bizimde bugünkü konumuz ağır yük taşımacılığından kaynaklanan sorunları sizlerle paylaşıp neler yapılacağını da sizlere iletmek” diye konuştu. 
 
 
Lekesiz, taş ocaklarının ve hazır beton üretim merkezlerinde rekabet üstünlüğünü ele geçirmek için kamyonlara uygulama ve yönetmeliklerde belirlenmiş olan istinat hakkının üzerinde yükleme yapılması sonucu karayollarını tahrip ettiğini belirtti. 
 
 
Yolların ekonomik ömrünün rahatsızlık verecek kadar kısaldığının altını çizen Lekesiz, ”Bir taraftan vatandaşlarımızın mal ve can güvenliği açısından yüksek maliyetlerle bölünmüş yollar inşa edilirken, bir taraftan da bunların tahribatına da göz yummamız mümkün değil. Yolların bu şekilde tahrip edilmesinin, kamu kaynaklarının israf edilmesinin yanında yollarda meydana gelen tahribatın istenmeyen trafik kazalarına da sebep oluyor. 
 
Bu olumsuzluklarla maalesef sık sık karşılaşılmaktadır. Her bir hemşehrimizin gücünün kendi gücümüz olduğuna inanan bir yönetim anlayışı içerisinde hareket ediyoruz. Ancak tamamen kamu kaynaklarıyla ve büyük maliyetlerle inşa ettiğimiz yollarımızın da hemşehrilerimiz para kazanacaklar diye tahrip edilmesine de müsaade edemeyiz” diye konuştu. 
 
 
Lekesiz, tüm bu sorunların dikkate alınarak yasal çerçevede çalışmaların sürdürülmesinin Hatay için çok önemli olduğunu kaydetti. 
 
 
Toplantıya ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, ıl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Mustafa Başoğlu, ilçe kaymakamları, daire müdürleri ve bazı taş ocaklarının sahipleri katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz