Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Yoksulluğu Önlemenin Yolu…

27 Nisan 2012 Cuma, 10:40
Yoksulluğu Önlemenin Yolu…

Lekesiz,  yoksulluğu önlemenin en önemli aracının, işsizliği ortadan kaldırmak ve istihdamı artırmak olduğunu söyledi.
Haber Merkezi
ıl ıstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun 2012 Yılı II. Olağan Toplantısı Vali M. Celalettin Lekesiz’in başkanlığında çelik ış Sendikası ıskenderun şubesi’nde yapıldı.Toplantıda konuşan Vali Lekesiz, Birey, yarınına güvenle bakabiliyorsa; devlet ve birey barışıktır diyerek, ınsanımızın temel beklentisinin, gelecekle ilgili hiçbir kaygısı olmayan bir sistem içinde yaşamak arzusu olduğunu kaydetti.
 
ışsizliğin, günümüzde toplum hayatını da olumsuz etkileyen bir sorun olduğunu ifade eden Lekesiz, son zamanlarda dünya ekonomisindeki global dalgalanmalar ve krizlerin, konjonktürel hareketlilikle birlikte, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de işsizliği etkilediğini, işsizliğin azaltılmasıyla ilgili alınan kararların ve uygulamaya konulan tedbirlerin, yakalanan ekonomik istikrar ve büyümeyle de desteklenince bu konuda önemli mesafeler alınmasını sağladığını söyledi.
 
Dünya genelinde hızlı bir yapısal ve ekonomik dönüşüm süreci yaşandığını söyleyen Lekesiz, bu sürecin merkezlerinden birinin küreselleşme olgusu olduğunu, küreselleşme sürecinin olumsuz sonuçlarının en aza indirilmesi açısından, işgücü piyasalarının geliştirilmesi ve modernleştirilmesinin büyük önem kazandığını kaydetti.
 
Lekesiz şöyle devam etti: Bugün ülkelerin savaşları, mücadeleleri artık ekonomik alanlara kaymış durumda. Ortak hedef; kalkınmak, fert başına düşen milli geliri artırmak, refahı bütün ülke düzeyine eşit şekilde yaymak, yeni ve ileri teknolojilere geçmektir. Teknoloji, ekonomik gücün adeta simgesi haline gelmiştir. Hepimiz, bu değişime ayak uydurmak zorundayız. Yüksek bir seyir takip eden teknoloji ve sanayi yarışı, dünya piyasasında rekabet ortamını her geçen gün daha da yoğunlaştırmakta, pazar payı kapmayı zorlaştırmaktadır.Elde edilen ekonomik büyümenin ülke vatandaşlarının refahına katkıda bulunabilmesi, sosyal adalet ve barışın sağlanması yönünden büyük önem taşımaktadır.
 
Lekesiz, toplantının ilimiz ve ülkemiz insanlarının ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmasını temenni ederek, ev sahipliğinden dolayı çelik-ış Sendikası ıskenderun şubesi Başkanı Cengiz Gül’e ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz