Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

Yerel Basın Semineri Sona Erdi…

09 Temmuz 2011 Cumartesi, 10:33
Yerel Basın Semineri Sona Erdi…

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Konrad Adenauer Vakfı’nın (KAS) ortaklaşa düzenlediği ”Yerel Basın Semineri”nin 59’uncusu, Hatay’da düzenlenen sertifika töreniyle sona erdi.
 
 
Seminerin ikinci gününde son oturumun başkanlığını Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu yaptı. Oturumda araştırmacı gazetecilik, Ortadoğu’daki gelişmelerin medyaya yansıması ve yerel medyanın demokrasideki yeri konuları konuşuldu.
 
 
Hürriyet Gazetesi yazarı ve Basın Senatosu Başkanı Sedat Ergin, TGC Yönetim Kurulu üyesi Zafer Atay ve Prof. Dr. Neşe Kars’ın konuşmacı olarak katıldığı son oturumun ardından, değerlendirme konuşmasını yapmak üzere TGC Başkanı Orhan Erinç kürsüye geldi.
 
 
TGC Başkanı Orhan Erinç, Narin Otel’de düzenlenen ”Yerel Basın Semineri”nin değerlendirme konuşmasında, gazetecinin her istediğini yazan kişi değil, belli kurallara bağlı olarak yapılan saygın bir meslek olduğunu söyledi.
 
 
Teknolojik gelişmelerin paralelinde gazetecilik mesleği ilerleme olmasına karşın gerilemenin de bulunduğunu ifade eden Erinç, şöyle devam etti:
 
 
 
”Hatay’da 59’uncusunu düzenlediğimiz seminerde belli konularda uzmanlaşmış arkadaşlarımız, deneyimlerini aktarmaya çalıştı. Seminerde uzman değerlendirmelerin yanında sorulan sorular da konulara derinlik kazandırıldı. Ortaya çıkan tabloda en önemli sorunun ifade özgürlüğü olarak önümüze çıktığını görüyoruz. Fakat unutulmamalıdır ki gazetecilik her istediğini yazmak değil, belli kurallara göre yapılan bir meslektir.
 
 
 
ıfade özgürlüğü önündeki en önemli sorun Terörle Mücadele ve Ceza Yasası, gazeteci yazdığı yazılardan dolayı doğrudan mahkûmiyetle karşı karşıya kalabiliyor. Suç olduğu iddia edilen bazı konular gazetecilik faaliyetleri içinde yer alan unsurları içeriyor. ıfade özgürlüğünün yasalarda yapılacak küçük değişikliklerle önüne geçilebilir.
 
 
 
ıfade özgürlüğünün önündeki bir başka engelin de ”devlet sırrı” konusunun açığa kavuşturulmamasının olduğunu belirten Erinç, ”Gazetecilerin yazdığı bir haberde geçen bilgi, devlet sırrı kabul edilip soruşturma başlatılabiliyor. ılgili kurumların devlet sırrı tanımını yapıp gazetecilerin önünü açması gerekiyor” diye konuştu.
 
 
 
Hukuken ve fiilen gazetecilik yapanların sayısının düşük olduğunu kaydeden Erinç, gazetecilerin kimlik ve kişilik sorunun çözümü konusunda ciddi adımlar atılması gerektiğini ifade etti. Değerlendirme konuşmasının ardından seminerde görev alan ve sunum yapan katılımcılara teşekkür paketi verilirken, kursiyerlere de katılım belgesi verildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz