Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Yenilikler Kayıt Altına Alınmalıdır….

21 Şubat 2012 Salı, 09:04
Yenilikler Kayıt Altına Alınmalıdır….

Dalkız, “üniversiteler her türlü aykırı fikirlerin ortaya konduğu, tartışıldığı, konuşulduğu ve bu noktadan yeni fikir ve buluşların ortaya çıktığı kurumlardır. Bu düşüncelerin kayıt altına alınması ve değerlendirilmesi konusunda Türk Patent Enstitüsü’nün önemli bir görev üstleniyor, her buluş ve yeniliğin kayıt altına alınması gerekir”
 
 
 
Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Dalkız, MKü Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonunda düzenlenen ”üniversitelerde Sinai Mülkiyet Bilgisinin Yaygınlaştırılması” projesi tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin uzun süredir tanışması gereken bir konu olan patent alma ile ilk defa karşı karşıya kaldıklarını belirterek, konuya önem vermek gerektiğini dile getirdi.
 
 
 
üniversitelerin her türlü aykırı fikirlerin ortaya konduğu, tartışıldığı, konuşulduğu ve bu noktadan yeni fikir ve buluşların ortaya çıktığı kurumlar olduğunu anlatan Dalkız, bu düşüncelerin kayıt altına alınması ve değerlendirilmesi konusunda Türk Patent Enstitüsü’nün önemli bir görev üstlendiğini ifade etti.
 
 
 
Patent Enstitüsü sayesinde buluş ve araştırmaların mülkiyet hakkının alınması ve bu yeniliklerin hayata geçirilmesi konusunda ortaya konacak çalışmalar ile ilgili yapılacakların konuşulacağı toplantının önemine işaret eden Dalkız, toplantının hem akademik kadroya hem de öğrencilere çok şeyler kazandıracağını söyledi.
 
 
 
 
 
Projenin Akdeniz Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Hamit Serbest ise marka, patent gibi ifadelerin birbiriyle karıştırılmaması gerektiğini, patent konusunun kolay kabullenebilen bir olay olmadığını anlattı.
 
 
 
 
 
Patentin dünyada uzun bir geçmişe sahip olduğunu kaydeden Serbest, “Osmanlı Devleti’nde ilk defa 1879 yılında Patent Kanunu kabul edildi. Bu tarihte Batılı ülkeler bu toprakları bir pazar olarak gördüğü, Osmanlı Devleti’nin de batılılaşma hareketlerinin başladığı döneme tekabül ediyor. Cumhuriyetin ilanıyla bu kanun tekrar kabul ediliyor fakat patent alma konusu hala tam anlamıyla kavranmış değil.
 
 
 
Sanayi alanında ciddi bir farkındalık kazanmak ve pazarda söz sahibi olmak için patent konusuna daha çok önem vermek gerekiyor. çünkü artık bilgiye dayalı buluşların ve yeniliklerin konuşulduğu bir dönemde yaşıyoruz” dedi.
 
 
 
 
 
Proje Ulusal Koordinatörü Prof. Dr. Fazilet Vardar da bilimsel projelerin hazırlanması sırasında patent araştırması yapılması, patente gidebilecek araştırma sonuçlarının yayınlanmasından önce patent başvurularının yapılması konularında bilgi verdi. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz