Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Yenilenmeyen Yenilir…

01 Ekim 2013 Salı, 08:56
Yenilenmeyen Yenilir…

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Tüm Sanayici ve ış Adamları Derneği (TüMSıAD) Hatay şubesi tarafından düzenlenen “Kalkınmada ınovasyon ve Arge” konulu konferansa katıldı.

ıskenderun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya ıskenderun Kaymakam vekili Abdulaziz Kocaoğlu, Tümsiad Hatay şube Başkanı Avukat Hasan Ertürk ile birlikte Hatay’ın önde gelen iş adamları ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

Tümsiad’ın tanıtım filminin ardından programın açılış konuşmasını yapan Tümsiad Hatay şube Başkanı Avukat Hasan Ertürk, günümüzün vazgeçilmez bir şekilde değişimi zaruri kıldığını, hayatın her noktasında olduğu gibi iş dünyasının da değişim rüzgarından nasibini aldığını söyledi.

Ertür, “ınovasyon dediğimiz değişimin toplumun her kesiminde olması gerekir. Kamu kesiminden üretime, sanayiden eğitime kadar her alanda inovasyon şarttır. Bizde Tümsiad olarak bu programı düzenleyerek inovasyon konusunda bir farkındalık oluşturmak istedik. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz konuşmasına, konferansın yararlı olmasını ve ilimizin geleceğine olumlu katkılar yapması dilekleri ile başladı.

YENıLENMEYEN YENıLıR

Vali Lekesiz, “Hangi sektörde olursanız olun, ister hakim ister hekim olun, ister iş adamı olun, ister mal üretin ister hizmet üretin, şayet kendinizi yenilemezseniz yoksul düşer, yenilirsiniz. Bu kural kişiler düzeyinde de böyledir, ülkeler düzeyinde de, kurumlar düzeyinde de böyledir. çünkü rakipler kendilerini yenilerler.”dedi.

Hatay sahip olduğu geçmişi, bugünü ve geleceği ile hepimizi heyecanlandıran bir il. 1.5 milyon nüfusu, 155 kilometrelik sahil şeridi, 296 kilometrelik kara sınırı, limanları, sınır kapıları ve barındırdığı girişimci insan profili ile gerçekten zengin bir il. Yıllar içerisinde yarımlarının12.5 milyar doları bulacağını ifade eden bir yatırımcıyı, ilimizde yer olmadığı için geri çevirmek zorunda kaldık. çünkü 2011 yılında Boğaziçi üniversitesi tarafından yerli yabancı yatırımcılar arasında yapılan bir anket sonucuna göre; ülkemizde yatırım yapmak için nereyi tercih ettikleri sorulduğunda Hatay ve Gaziantep illeri çıktı. çünkü ilimizde sermayenin yatırım yapmak için aradığı birçok özellik doğal olarak mevcut.

YAPILAN HASSA TüNELı HATAY’I 81 ıL ıçERıSıNDE çOK DAHA YUKARILARA TAşIYACAK

Bundan birkaç yıl önce olsa ne iyi olur diye sohbetlerde konuşulan ancak gerçekleşmesi biraz zor gözü ile bakılan Hassa Tünelleri, sözün ötesine de geçerek ete kemiğe büründü ve nihayet ihalesi 2014 yılı ortalarında yapılacak. Yapılınca ne olacak sorusunun cevabı olması açısından paylaşmak isterim; 70 bin dönüm yeni yatırım arazisi deniz ile liman ile buluşacak. Bu proje ile birlikte Gaziantep, Kilis, Kırıkhan, ıskenderun arası 85 km kısalacak. Gaziantep, Nurdağı, Osmaniye, ıskenderun arası 68 km kısalacak. Otobandan gelinir ise 73 km kısalacak. Kahramanmaraş, Kırıkhan, ıskenderun arası 35 km kısalacak. Takdir edersiniz ki bu mesafeler tek sefer için bile önemli iken yılda yüzlerce kamyonu ile binlerce ton yükü limana taşıyacak olan nakliyeciler için bu mesafeler daha da önemlidir. Zira toplam maliyetlerin içerisinde nakliye girdileri önemli bir yer tutmaktadır. Ulusal ve uluslararası rekabette bu veriler önemli avantajlar sağlayacak unsurlardır.
HATAY YAKIN BıR GELECEKTE 200 BıN KışıYE ış ALANI YARATABıLECEK

Konuşmasında Hassa Tünellerinin hayata geçmesi ve 70 bin dönümlük alanın yatırıma açılması ile büyük bir atılım yapacağını belirten Vali Lekesiz, “ Bu arazinin 20 bin dönümü yol, yeşil alan, konut veya sosyal donatı alanlarına gittiğini varsayalım. Geriye kalan 50 bin dönümlük arazi, sektöre göre değişmekle birlikte 500 dönümlük bir alanda yapılan demir-çelik sektörü yatırımının 2000 kişiye istihdam yarattığını düşünürsek, 50 bin dönüm demek ortalama 200 bin kişiye istihdam yaratacak bir potansiyel demek olduğunu görüyoruz. Bu da bize 5-10 yıl sonra ilimizin nüfusunun 1 milyon daha artacağını gösteriyor.” dedi.

HATAY’IN ıHRACATI % 6.34 ARTIş GöSTERDı

Hemen güneyimizde yaşanan olumsuzluklara rağmen ilimizin değerli iş adamları ve ihracatçılarının gayretleri, çalışmaları sonucunda ilimizin ihracatının 2013’ün ilk 7 ayı içerisinde % 6.34 arttığını gördüğünü belirten Vali Lekesiz,”Bu olumsuzluklara rağmen bu artışın olması müşis bir şey. Hayırlısı ile komşumuzdaki iç karışıklık sona erdiğinde bu potansiyel ile hazırlıklarını yapmış olan ilimizin büyük bir sıçrama yapacağını söyleyebiliriz. Herhangi bir sektörde % 3- % 4 gibi bir büyüme iyi kabul edilir. ılimiz havayolu taşımacılığında ilk yedi aylık süreçte yolcu sayısında % 38.21’lik bir büyümeyi, uçak seferleri bakımından % 34.04’lük bir büyümeyi yakalamıştır” dedi.

GıRışıMCı GüCüNü SERMAYESıNDEN DEğıL, DOğRU PROJEDEN ALIR

“ılimizin ülkemizin girişimci sayısı ne kadar fazla ise gücümüzün de o nispette olduğunun farkına varmalıyız” diyen Vali Lekesiz,”Girişimcilerimizi tabi ki destekleyeceğiz. önemli olan artık dünya standartlarında ürettiğimizin malın kalitesini, sayısını ve çeşidini ne kadar artırdığımızdır. Bu noktada çağımızın getirdiği inavasyon kültürünün tüm kurum ve kuruluşlarımızda yerleşmesi için çalışmalıyız.”dedi.

Vali Lekesiz’in konuşmasının ardından “Bölgesel Kalkınma ve Büyümede Ar-Ge ve ınovasyon” konulu konferans veren ınovasyon Derneği Başkanı Dr. Mustafa Lale, Türkiye’de son birkaç yıldır inovasyon kavramının gündeme gelmeye başladığını belirterek, inovasyonun toplumun her kesimine anlatılması ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
ınovasyonun bilginin, ekonomik ve toplumsal katma değere dönüştürülmesi olduğunu belirten Lale, “Bugün çok yoğun bir bilgi akışının olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Adeta bilgi çöplüğüne dönmüş bir dünyada yaşıyoruz. Bu yoğun bilgi akışı içerisinde insanların başı dönüyor. Arama motorlarına bir anahtar kelime giriyorsunuz sizin karşınıza milyonlarca sayfalık bilgi çıkıyor. Bu yoğun bilgi ortamının içerisinde, bilgiyi faydalı bir hale dönüştürmek önemli olan. Bunu yapabiliyorsak, başarabiliyoruz ve inovasyon yapabiliyoruz demektir” dedi. ınovasyonun toplumun her kesimin de olmazsa olmaz bir olgu olduğunu kaydeden Lale, eğitimden kamu kurumlarına varıncaya kadar herkesin inovasyon yapması gerektiğini ifade etti. ınovasyonu yaparken bir hizmetin daha iyi nasıl dönüştürülebileceği konusunda dönüşümleri ve yenilikleri faydalı hale dönüştürebilecek çalışmalar olduğunu söyleyen Lale, “Kamu kurumlarından tutun özel sektöre varıncaya kadar herkes inovasyonu yapmak durumdadır” diye konuştu. Konferansa;Hatay ValisiM.Celalettin Lekesiz, Belen Kaymakamı ve ıskenderun Kaymakam Vekili Abdulaziz Aydın,ıskenderun ılçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar, ıTSO BaşkanıLevent Yılmaz, belde belediye başkanları, STK’lar, TüMıSAD üyeleri ve işadamları katıldı.
Programın ardından ilimizdeki inovasyon çalışmalarına katkılarından dolayı Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’e TüMSıAD Hatay şube Başkanı Av. Hasan Ertürk tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz