Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Yeni Projelerle ıstihdam Artacak…

15 Ocak 2011 Cumartesi, 10:12
Yeni Projelerle ıstihdam Artacak…

Avrupa Birliği Kadın ıstihdamının desteklenmesi hibe programı çerçevesinde ilimiz Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından yürütülen ‘Ekmeğini ıpekten çıkar’ projesinin açılış ve bilgilendirme toplantısı dün gerçekleştirildi.
 
Açılışa Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, MKü Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, ıl Jandarma Komutanı Albay Vedat çolak, Hatay ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Hatay ıl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, oda başkanları, okul Müdürü Hatice Soydan Sarcan ve davetliler katıldı.
 
LEKESıZ: BU PROJE ıLE HEM KADINLARIMIZ HEM DE ENGELLı VATANDşLARIMIZ KüLTüREL VE EKONOMıK HAYATIN ıçıNE çEKıLıYOR
 
Kadın ıstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı ‘Ekmeğini ıpekten çıkar’ projesinin açılış ve tanıtım toplantısında konuşan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, “çok güzel bir proje, düzenlenen proje ile hem kadınlarımız hem de engelli vatandaşlarımız kültürel ve ekonomik hayatın içine çekiliyor.
 
‘Ekmeğini ıpekten çıkar’ projesi ile kadınlar ekonomik hayatta daha fazla söz sahibi olacaklar, daha fazla aktif hayatın içinde yer alacaklar.” dedi.
 
EL SANATLARIMIZ HATAY MUTFAğI KADAR ZENGıN
 
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ilimize özgü yüz yıllık, bin yıllık el sanatlarına sahip çıkıldığını, el sanatlarının yeniden canlandığını dile getirerek, “Kaybolmaya yüz tutmuş olan el sanatlarımız aslında Hatay mutfağı kadar zenginliğe sahiptir. Bu anlamda kaybolmaya yüz tutmuş olan el sanatlarımız yeniden can bulacak, hayat bulacak. Böylece ilimizin farklılığı fark edilir hale gelecektir.” şeklinde konuştu.
 
TULMAç: GENç NüFUSUN çOKLUğU ışGüCü PıYASASINI ZORLAMAKTADIR
Hatay ıl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin genç nüfusunun birçok ülkenin nüfusundan fazla olduğunu dile getirerek, “ülkemizdeki genç nüfusun çokluğu işgücü piyasasını zorlamaktadır. Bunun yanı sıra kalifiye eleman ihtiyacı da bir hayli fazladır. Yeni istihdam alanları açılarak gençlerimiz üretime katılacak.2010 yılı içerisinde AB Fonlarından toplam olarak 1.528 avro’luk kaynak sağlanmıştır.” dedi.
 
Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Okul Müdürü Hatice Soydan Sarcan, Avrupa Birliği Kadın ıstihdamının desteklenmesi hibe programı ‘Ekmeğini ıpekten çıkar’ projesi 391.600 Euro’luk bütçesi ile Türkiye’nin en yüksek bütçeli projesi olduğunu dile getirdi. Sarcan, ilimizde ipek dokumacılığının yok olmakta olduğuna dikkat çekerek, “Etkin çözümler planlanarak, 60 işsiz kadının bilgi ve becerileri arttırılmıştır” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri ve davetliler proje birimlerini gezdiler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz