Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Yeni Kanun Yatırımcıya Güven Veriyor…

16 Şubat 2012 Perşembe, 17:37
Yeni Kanun Yatırımcıya Güven Veriyor…

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Harun Dumlu, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yatırımcıya güven verdiğini belirtti.
 
 
 
 
Dumlu, Körfez ıskenderun Sanayici ışadamları Derneği (KıSıAD) tarafından ıskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (ıTSO) salonunda düzenlenen ”Yeni Türk Ticaret Kanunu” adlı seminerde yaptığı konuşmada, yeni yasanın kademeli olarak hayata geçeceğini söyledi.
 
 
 
 
 
Ticaret hayatında yeni bir döneme hazırlanmanın vakti geldiğini vurgulayan Dumlu, 1 Temmuzda yürürlüğü girecek yeni kanunun, özellikle anonim ve limited şirketler için ciddi değişiklikler getirdiğini ifade etti.
 
 
 
 
 
Dumlu, yeni yasanın kademeli olarak 2015 yılına kadar uygulamaya geçirileceğine değinerek, ”Yeni Ticaret Kanunu yatırımcıya güven veriyor. Bu anlamda işyerlerinin yasadaki gelişmeleri ve değişimleri iyi takip etmesi gerekiyor. şirketler bu konuda durum tespiti yapmalıdır” dedi.
 
 
 
 
 
ışletmelerin kendilerine yol haritası belirlemesi gerektiğini anlatan Dumlu, şöyle konuştu: “Yeni yasayla birlikte şirketlerin muhatapları artıyor. Eskiden şirketin mali müşaviri, ‘sadece vergi dairesine karşı sorumluluğum var’ derdi. şirket artık vergi dairesinin yanında ticaret siciliyle, bağımsız denetçiyle, işlem denetçisiyle, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı il müdürlükleriyle de muhatap olacak. Kanunun çok iyi takip edilmesi gerekiyor.”
 
 
 
 
KıSıAD Başkanı Tamer Eker ise halen yürürlükte olan Türk Ticaret Kanununda önemli değişiklikler yapılacağını anımsatarak, yeni düzenleme ile yeni bir takım kavram ve kuralların ortaya çıkacağını dile getirdi.
 
 
 
 
 
Konuşmaların ardından ıTSO Meclis Başkanı Mehmet Binbay, başarılı çalışmalarından dolayı Dumlu’ya plaket verdi, KıSıAD yeni üye olan 20 işadamına da üyelik belgeleri verildi. Seminere Kaymakam Ali ıhsan Su, Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Nevzat Barak, KıSıAD yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda işadamı katıldı. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz