Yeni fakülte istenmiyor…

14 Ocak 2015 Çarşamba, 11:41

Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi, Türkiye’de zirai eğitiminin başlamasının 169.yılı dolayısıyla yayınladığı mesajında, geçmişte sayısı 7 olan Ziraat Fakültesi sayısının bugün itibariyle 357’e yükseltildiğini ve eğitimin teorik verildiğini kaydetti, bunun nitelikli meslek mensubu yetişmesinin önüne geçtiğini savundu. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Sever imzalı açıklamada:
Ziraat Fakültelerinin en fazla tercih edilen fakülte olma özelliğini 1980′ li yılların ortasına kadar sürdürdüğü, ancak daha sonraki yıllarda ziraat fakültelerini tercih eden öğrenci sayısı ve gelen öğrencilerin puanlarının giderek düştüğü, 1982 yılına kadar ülkemizde bulunan yedi ziraat fakültesinin coğrafi bölgelere uygun bir dağılım gösterirken bugün ise 35 Ziraat Fakültesinin bulunmasının ihtiyacın çok üzerinde olduğu vurgusu yapıldı.
Ziraat Mühendisleri Odası adına Başkan Ahmet Sever imzalı mesajda daha sonra şu görüşlere yer verildi:
“Ziraat Fakülteleri açılırken ülke gerçekleri ve gereksinimleri göz ardı edilmiş, siyasi tercihlerle yan yana bulunan birkaç ilde ziraat fakültesi açılmıştır. Aynı bölgede bulunan, benzer ekolojiye sahip olan ve birbirlerine çok yakın illerde ziraat fakültesi açmak ülke tarımına bir katkı sağlamayacaktır. Bundan sonra hiçbir ilde ziraat fakültesi açılmamalı hatta mevcutlardan bazıları gözden geçirilerek kapatılmalıdır.
Ziraat Fakültelerinin çok fazla olan kontenjanları ülke gerçekleri ve kontenjan açıkları dikkatle ele alınarak akademisyenlerin potansiyeli ve deneyimleri de dikkate alınarak azaltılmalıdır. Son yıllarda hızla artan öğrenci kontenjanları sebebiyle yeterli istihdam da sağlanamadığından Ziraat Mühendislerinin iş bulmaları zorlaşmaktadır. Türkiye tarımsal kurumlarının(özel veya tüzel)ihtiyaçları göz önüne alınarak eğitim buna göre planlanmalıdır.
Fakültenin bulunduğu bölgenin gereksinim duyduğu bölümlerde eğitimin sürdürülmesi o bölgenin gereksinim duymadığı, uygulama dersleri için imkan bulunamayan bölümlerin kapatılması buna göre öğrenci talebinde bulunulması daha gerçekçi bir yol olarak gözükmektedir.
Ziraat Fakültelerinde eğitim öğretim sistemi bir karmaşa içindedir. Bugün fakültelerimizde sürekli değiştirilen eğitim sistemi nedeni ile bölüm sistemine göre, lisans programları sistemine göre, ziraat mühendisliği sistemine ve tekrar bölüm sistemine göre kayıt olmuş öğrenciler bulunmaktadır. Aldıkları dersler farklı, ders saatleri farklı, bazı dersler kaldırılmış, bazılarının kredileri değiştirilmiş.
Son 30 yılda plansız olarak ziraat fakültelerinin sayılarının hızla artması bazılarında ikili öğretim uygulanması Ziraat Mühendisi eğitiminin kalitesini tartışmalı duruma getirmiştir. Eğitim sistemimiz içinde uygulama dersleri kaldırıldığı için tamamıyla ezbere dayalı eğitim öğretim yapılması da eleştirilere neden olmaktadır.
Geleceğin Ziraat Mühendisleri doğanın koşullarını çok iyi kavramış, diyalektik düşünen, tarım tarihi bilinci olan, çevre bilinci ve sorumluluğu ile eğitilmiş olması gerekmektedir.
Günümüz teknolojisinde aktif eğitim ve problem çözmeye dayalı eğitim yöntemleri veya entegre eğitim sisteminin klasik eğitime göre daha nitelikli tarıma teknoloji aktaran ve özel teşebbüsün ihtiyaçlarına cevap verebilen tarım mühendisleri yetiştirilmelidir.
Sonuç olarak; Türkiye’de tarım öğretimi dünyada uygulanan sistemlerle eşdeğer olarak uygulamalı öğretim ağırlıklı olmalıdır. Öğretim süresince 3,5 yıl genel bilgiler verilmeli 1,5 yıl ise bölüm seçilerek uygulamalı tarımsal yüksek öğretim verilmelidir. Geleceğin tarım mühendisleri staj, bilgisayar eğitimleri ve yabancı dil konusunda donanımlı olmalıdır. Meslektaşlarımızın 169.yılını kutlar saygılarımızı sunarız.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz