Yeni devlet hastanesi için öneriler…

12 Mart 2015 Perşembe, 12:31
Yeni devlet hastanesi için öneriler…

Hatay Sağlık Çalışanları Derneği (HATSAD) Başkan Vekili Ali Gürbüz, yapımı devam eden 750 Yataklı Yeni Devlet Hastanesi ile ilgili önerilerini sıraladı, Kadın doğum Hastanesinin yeni yere ilave edilmemesinin gerekliliğini vurguladı.
2013 yılı Eylül ayında temeli atılan 750 Yataklı Yeni Devlet Hastanesinin ne zaman bitirileceği, hangi tarihte açılacağı ve hasta kabulüne başlayacağının kamuoyu tarafından merak edildiğini belirten Gürbüz, yeni hastane ile ilgili bilinmeyenler artıkça öngörülerin de aynı oranda arttığını bildirdi.
Gürbüz, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi: “Yeni devlet hastanesine; şu anda hizmet veren mevcut devlet hastanesinin taşınacağı söylenmektedir
Taşınma işlemi gerçekleştiğinde mevcut devlet hastanesinin acil servis-ameliyathane-yoğun bakım hizmetlerini vermeye devam edeceği dillendirilmektedir.
Halk arasında doğumevi olarak bilinen Hatay kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinin kapatılarak yeni devlet hastanesi bünyesinde bir birim olacağı ifade edilmektedir. Söylentiler arasındaki en ciddi olanı ve üzerinde tartışılması gereken problemlerden birisidir.
Bilindiği gibi doğumevi hastanesi içerisinde kadın doğum, çocuk sağlığı ve ilimizin en iyi yeni doğan yoğun bakım ünitesinin de yer aldığı 150 yatak kapasiteli bir branş hastanesidir. Günümüzde gelişmişliğin en önemli göstergelerinden birisi hastanelerdir. Daha da önemlisi ise branş hastanelerinin varlığıdır.
Şehrin merkezinde herkes tarafından kolayca ulaşılabilen böylesine değerli bir branş hastanesini kapatıp şehrin dışında küçük bir birim halinde konumlandırmaya çalışırsanız, siz bu şehre de bu kentin sakinlerine de çok büyük haksızlık yapmış olursunuz.
Evet, mevcut doğumevi fiziki şartlarından dolayı yetersiz olabilir ama bunun çözümü kapatmak olmamalı diye düşünüyor çözümlerden bir tanesinin taşınan mevcut devlet hastanesinin yerine doğum evi hastanesinin ikame ettirilmesidir ki: bunun sonucunda mevcut yatak sayısı iki katına çıkacak ve başka branşlar da açılabilecektir.
Mevcut devlet hastanesi bu yatak sayısıyla bile hasta yoğunluğunu karşılamakta zorlanırken,750 yataklı yeni devlet hastanesine başka bir hastanenin daha ilave edilmesi var olan sorunların devam etmesine neden olacaktır.
Hatay Sağlık Çalışanları Derneği olarak; bu konunun toplumun bütün kesimlerinde konuşulmasını ve tartışılmasını istiyoruz. Sivil toplum kuruluşları mesleki kuruluşlar muhtarlar siyasetçiler milletvekili aday adayları yazılı ve görsel medyanın köşe yazarları ve temsilcileri, şehrimizin kanaat önderlerinin bu konuda, fikrini ve düşüncesini kamuoyuyla paylaşmaları sonucunda verilecek kararın daha isabetli olacağı şüphesizdir.”
HATSAD olarak, hiçbir zaman ve hiç bir şartta problemin bir parçası olmayacaklarını belirten Gürbüz, söylemleri ve ifadelerinin yol gösterici ve çözüm merkezli olmaya devam edeceğini bildirdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz