Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Yeni Adli Yıl Açılışı, Kokteyl ıle Kutlandı…

04 Eylül 2013 Çarşamba, 09:24
Yeni Adli Yıl Açılışı, Kokteyl ıle Kutlandı…

 Yeni Adli Yıl açılışı nedeniyle Hatay Barosu ile Hatay Cumhuriyet Başsavcılığının organizesiyle kokteyl düzenlendi.
 
Antakya Savon Otelinde gerçekleşen kokteyle Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Hasan Polat, CHP Hayta Milletvekili Hasan Akgöl, ıl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit, MKü Rektörü Hüsnü Salih Güder, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Hatay Adli Yargı
Adalet Komisyon Başkanı vekili Ramazan Kanmaz, Hatay Barosu Başkanı Av. Sinan Akgöl, bazı daire müdürleri, Avukatlar, Hakim ve savcılar katıldı.
 
AKGöL: TOPLUMSAL ıHTıYAçLARA CEVAP VEREN ANAYASAYI SABIRSIZLIKLA ıSTıYORUZ
 
Kokteylin açılış  konuşmasını yapan Hatay Barosu Başkanı Av. Sinan Akgöl, Anayasa’da ve
Avukatlık Kanununda yapılması gereken değişikliklerin maalesef gerçekleşmediğini belirterek,”Toplumsal ihtiyaçlara cevap veren, hukukun üstünlüğünü, tam ve eksiksiz demokrasiyi, bireysel hak ve özgürlükleri teminat altına alan, laik ve sosyal hukuk devletini bütün kurum ve kuralları ile sağlayan bir anayasayı sabırsızlıkla istiyoruz” dedi.
 
Akgöl, Avukatlık mesleğinin geleceği açısından son derece hayati önemli olan “Sınav” kurumunun acil olarak yasalaşması sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
TEZCAN: YENı ADLı YILIN BAşLANGICINA TANIKLIK ETMENıN HEYECANI VE MULUğUNU YAşIYORUZ

 
Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan da konuşmasında, Her yıl olduğu gibi bugünde yeni bir adli yılın başlangıcına tanıklık etmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
 
Bu heyecan ülkenin dirlik, düzen, barış ve huzur içerisinde varlığını devam ettirebilmesinin, yargı etkinin adaleti gerçekleştirmede göstereceği başarıya bağlı olduğu inancından kaynaklanmakta olduğunu dikkat çeken Başsavcı Tezcan,”Yargısal başarı insan haklarını, kişi ve hak ve özgürlüklerini ön planda tuttuğu takdirde anlam kazanacaktır.
 
Toplumsal yapısında önemli yeri olan yargının adalet dağıtımının davalının, davacının, mağdurun, şüphelinin, kamunun hukukunu koruyarak bihakkın yerine getirmesi mevzu hukuk kadar evrensel değerlerden de beslenebilmesine bağlıdır.
 
Evrensel değerlerden ilham alan adalet olgusunun alabildiğine uygulamaya geçirildiği bir yıl olması temennisi ile bir kez daha buraya teşrif ederek bizlere yeni adli yılının başlangıç heyecanı paylayan herkese şükranlarımızı sunuyoruz.
 
Bu vesile ile başta görevi nedeniyle hayatını kaybedenlerolmak üzere, ebediyete intikal eden tüm yargı mensuplarını rahmet ve minnetle anıyoruz.
 
Yeni Adil yılın genelde ülkemize, özelde Hatay’a hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
LEKESıZ: BıR DEVLET GüçLü BıR HUKUK SıSTEMı ıLE DEVLET VE MıLLET OLUR
 
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz yaptığı konuşmada, “Hukuk devleti ilkesi çağdaş medeniyet olmanın nitelikleri arasında yer alır. Hukuk devleti olmak Demokrasinin oturması açısından fevkalade önemlidir. Bir toplum Hukukun üstünlüğü ilkesine yeterinde hayata geçirememişse yeterince özümsememişse o ülkenin demokratik yapısının güçlü olduğunu söylemek mümkün değildir” dedi.
 
Hukuk Devleti olma ilkesini her alandaki gelişmenin başı olduğunu aktaran Vali  Lekesiz , “Sosyal anlamda, ekonomik alanda her alanda kalkınmanın başını çekiyor. Hukuk Devleti
olmak. Bir devlet güçlü bir Hukuk sistemi ile Devlet ve Millet olur. Güçlü Bir Hukuk sisteminiz yoksa insan hak ve özgürlüklerine sahip bir demokrasiniz olamaz. Biz biliyoruz ki güçlü bir demokrasi ancak güçlü bir hukuk sitemiyle olur“ ifadelerine dikkat çekti.
 
Hatay’ın da Türkiye gibi çok dinamik bir ıl olduğunu belirten Vali Lekesiz, “Türkiye ve Hatay’ın geleceğe dair hayalleri var. 10 sene sonra Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Türkiye’nin bu anlamda planları var.” diye konuştu.

 
Toplumdaki hak ve adalet duygusunun yerleşmesinde geniş kitleler tarafından daha da benimsenmesinde hukukun üstünlüğü ilkesiyle hayatın her alanında hakim kılınması gerektiğini söyleyen Vali Lekesiz “ Doğru güvenilir bir yargı sisteminin her geçen gün daha fazla güçlenmesinde ve hayata geçmesinde insan hak, özgürlüklerinin daha güçlenmesinde ve aldıkları kararlarla, verdikleri kararlarla katkıda bulunan,  destek veren çok kilit rol oynayan yargı camiamızın tüm taraflarının hakimlerin, savcıların, avukatların ve diğer çalışanlarının çok saygı değer temsilcilerinin bugün vesileyle çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 

Hatay ıl genelinde görev yapan hakem ve savcılara, Avukatlara ve onlara destek olan eşlerine teşekkür ettiğini ifade eden Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz sözlerini şöyle noktaladı: “özelde Yargı camiamız için, genel halkımız için Yeni açılan Adli yılın sağlıklı, hayırlı, huzurlu yıl olmasını diliyorum.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz