Son Dakika
22 Temmuz 2018 Pazar

Yedi yıl sonra gelen kar…

22 Ocak 2012 Pazar, 12:35
Yedi yıl sonra gelen kar…

Antakya’ ya 7 yıl sonra kar yağdı. Hatay’ ın merkez ilçesi Antakya’ da dün akşam (21-01-2012) saatlerinde başlayan yağmur yerini kar yağışına bıraktı. Bugün tüm Antakyalılar sokaklarda karın tadını çıkadı…  

 

Yaklaşık 7 yıl aradan sonra kar gören Antakyalılar evlerinin önünde park halindeki araçların üzerindeki karları toplayarak kartopu oynadı. Son bir haftadır hava sıcaklığın düştüğü Hatay’ da, Amanos Dağları’ nın zirvesine yağan karın soğuğunu hisseden Antakyalılar akşam saatlerinde başlayan karla sevindi. 

 

YEDı YIL SONRA GELEN KAR…

 

Antakya’ da 7 yıl aradan sonra kar yağınca birçok kişi kartopu oynamak için sokağa döküldü. Dün (21-01-2012) akşam saatlerinden itibaren devam eden karın kalınlığı kent merkezinde 30, dağlık kesimlerde 50 santimetreye ulaştı. Kar yağışı il merkezi Antakya’ da 21-01-2012 de saat 21 sıralarında başladı. Saat 23′ e doğru etkisini artıran kar tüm Antakyalıları sevince boğdu. 

  

Gece kar yağdığını fark eden birçok aile, sokaklara çıkıp, kar altında gezinti yaptı.Yıllar sonra karla karşılaşan Antakyalılar birbirlerini telefonla arayarak haberdar etti. Otomobillerin üzerinde biriken karları toplayıp, kar topu oynayan Antakyalı çocuklar, yollarda biriken karlarla da kardan adam yapıp, karın keyfni çıkardı.  

 

Elektrik tellerinin üzerine biriken kar nedeniyle yer yer kesintiler görüldü. Kar yağışından dolayı ıskenderun-Antakya, Antakya-Altınözü, Antakya-Yayladağı karayolu ile çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı. Etkili kar yağışı sabaha kadar devam edince, bazı ağaçların dalları biriken karı taşıyamayıp kırıldı.  

 

Antakya’ da kent merkezindeki kavşaklarda görev yapan trafik ekipleri, zincirsiz kent dışına çıkmak isteyen taşıtların sürücüleri uyararak zincirsiz yola koyulmalarını önledi.  

 

REYHANLI DA 10 YIL SONRA KARLA BULUşTU… 

 

Hatay’ ın Reyhanlı ilçesinde ise, 10 yıl aradan sonra kar yağışı görüldü. Dün (21-01-2012) saat 23 sıralarında yağmaya başlayan karın kalındığı 15 santimetreye ulaştı. Birçok Reyhanlılı, kar altında hatıra fotoğrafı çekilerek, kar topu oynadı. Kardan adam yaparak kar keyfi yaşayan Reyhanlı sakinleri, geç saatlere kadar yağışı izledi.

 

Bazı gençler, otomobillerin camlarına yağan karların üzerine ‘Reyhanlı 2012’ yazıp ilgiyi üzerlerine çekmeyi başardılar.

 

 

öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hatay için 21-23 Ocak tarihleri arasında şiddetli yağış
uyarısında bulunduğu bildirildi.

Haber: şirin Harbelioğlu

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz