Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Yazarımızdan Ses Getirecek Bir Eser…

05 Şubat 2010 Cuma, 11:53
Yazarımızdan Ses Getirecek Bir Eser…

Eğitimci- yazar Fatma çetin Kabadayı’ nın son romanı Yüreğimden Güvercinler Uçurdum KaNeS yayınlarından çıktı.
 
Güneydoğu’ nun bir köyünde öğretmen olarak görev yaptığı günleri tüm gerçekleriyle okuyucuyla paylaşan Kabadayı’ nın romanı 240 sayfadan oluşuyor.

ışte Kabadayı’ nın yeni romanı “Yüreğimden Güvercinler Uçurdum” kitabından kesitler…
“ıstanbullular, ızmirliler, Bursalılar; Güneydoğu’nun bu küçük kenti oralardan nasıl görünüyor? Ya siz Ankara’nın bürokratları, mühendisleri, doktorları… Bu kenti nasıl bilirsiniz? Bu kenti ve ilçelerini, hatta köylerini…

Tıpkı çağla gibi bilirsiniz öyle değil mi? Ankara’ da öğretmenlik yaparken iradesi dışında gelişen vahim bir olaydan sonra adalete hesap verip aklanan fakat buna rağmen toplumdaki itibarının zedelendiğini düşünerek bu kente gönüllü tayin isteyen çağla gibi…
Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını çok kısa zamanda ve gayet kesin çizgilerle anlayacaktır çağla öğretmen.

Bir yol… Dağlardan, tepelerden aşan; ince, uzun, kıvrım kıvrım bir yol… Yazın toz toprak kaplı, kışın balçık sıvalı… Bağrına döşenmiş mayın tuzaklarıyla sırat köprüsü hâline getirilmiş bu yolu aşabilecek mi çağla? Kapısı ve pencereleri tahrip edilmiş prefabrik binayı okula dönüştürebilecek mi? Orada eğitim ve öğretim yapabilecek mi? En önemlisi, Türkçe dahi bilmeyen bu çocuklara öğretmen olabilecek mi?
Acaba Güneydoğu’ nun  bir köyünden Ankara nasıl görünüyor?
Gelin bunları çağla’dan, onun yüreğinden uçan güvercinlerden dinleyelim”.
 

Fatma çetin Kabadayı Kimdir…

Fatma çetin Kabadayı 1974 yılında Kayseri de doğdu. ılk orta ve lise tahsilini memleketinde tamamladı.1997 yılında Gazi üniversitesi Mesleki ve Eğitim Fakültesi çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’ nden mezun oldu. çeşitli illerde öğretmen olarak görev yaptı. şiirleri ve yazıları farklı dergi ve gazetelerde yayımlandı. Yazarın, üçü branşıyla ilgili olmak üzere beş yayınlanmış kitabı bulunmaktadır. Hayat felsefesi; Yalanı, nankörlüğü tembelliği çıkar, hal hatırı güler yüzü, espriyi ekle; mutluluk peşinden gelsin. şeklinde özetlenebilir. Yazar halen Hatay ili Serinyol beldesinde öğretmen olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk (Kayrahan ve Berkehan Kabadayı) annesidir.

Yayınlanmış eserleri;  örnekleriyle Kuklalar ve Kukla Oyunları (Esin Yayınları), Ebesin; çocuk Oyunları (Morpa Kültür Yayınları), Elveda Evliliğim; roman (Akış Yayıncılık), Yüz Gülen Yüz (Nar yayıncılık)(Fatma çetin Kabadayı- Melek Demir)(ılköğretim ve anasınıflarına yönelik örnek drama oyunları), Hoşçakal Anne (gençlik romanı).

Elazığ’ ın  Karakoçan ilçesinde ‘Karakoçan’ ın Sesi ve Hatay – Antakya Asya Gazetesi köşe yazarlığına devam etmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz