Son Dakika
24 Haziran 2018 Pazar

Yatırımlar Geleceğimizi Değiştirecek…

19 Eylül 2013 Perşembe, 09:48
Yatırımlar Geleceğimizi Değiştirecek…

Hatay’ın Ekonomisi ve geleceği konulu toplantıda konuşan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay’ın geleceğini değiştirecek yatırımların planlandığını dile getirdi.
 
Antakya Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan toplantıya Hatay Valisi M, Celalettin Lekesiz, MKü Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Başbakanlık Yatırım, Destekleme ve Tanıtım Ajansı Başkanı M. ılker Aycı ve beraberindeki yardımcıları ve yatırımcı firma temsilcileri katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Lekesiz, bu toplantının amacının Hatay ekonomisinin bir bacağını masaya yatırmak olduğuna dikkat çekerek bir diğer toplantıyı ıskenderun ilçesinde yaparak yatırımcıları yeni yatırımlar konusunda bilgilendirmek olduğunu söyledi.
 
Vali Lekesiz, çalışmalar bittiğinde dağın diğer tarafıyla bu tarafını birbirine bağlayacak olan Hassa tüneli projesinin hayata geçmesinden sonra Hassa bölgesinin ve çevre illerin ulaşım sorunlarının asgariye ineceğini belirterek, “ıskenderun’dan Hassa ilçesine ve bunun yanında Gaziantep, Kilis gibi illere ulaşım 85 kilometre kısa yol kat edilmiş olacak” dedi.
 
Vali Lekesiz Hassa tünelinin bitmesini Hataylılar gibi diğer komşu illerinde sabırsızlıkla beklediğini söyleyerek, “Bu projenin hayata geçmesini komşularımız da iple çekiyorlar” dedi. Vali Lekesiz Hassa ovasında 70 bin dönüm hazine arazisi bulunduğunu bu arazilerin hayata geçirilmesi için yatırımcı firmaların buraya yatırım yapmaları konusunda teşvik edilmesi gerektiğini söyleyerek,”Bu amaçla bu toplantıyı yapmaktayız yatırımcı firmaların bilgi edinmeleri için çalışmalar yapılmaktadır” dedi.
 
M. ıLKER AYCI: MARKALAşMAYA öNEM VERıLMELı
 
Başbakanlık Yatırım Destekleme ve Tanıtım Ajansı Başkanı M. ılker Aycı, toplantıda yaptığı konuşmada, Ajansın amacının yatırımcı firmaları bilgilendirmek, yapacakları yatırımların projelerini anlatmak ve mevcut yatırımcılara da yardımcı olmak amacıyla kurulduğunu söyleyerek, “Ajansımızda 60 uzman 25 müşavir bulunmakta. Bu arkadaşlarımız Türkiye’nin dört bir yanını dolaşarak yatırımcıları bilgilendirmekteler” dedi. Ajansın Dünya yatırım ajansları birliğinin üyesi olduğunu söyleyen Aycı, Yatırımcı firma temsilcilerine seslenerek, “üretim yaptığınız ürünler marka ürün olmalı. Yetiştirilen ürünlerin Dünya pazarlarına sunmak bir sorun ancak. Markalı ürünler her pazarda satılır ve rahat Pazar bulur ve katma değeri de artar” dedi.
 
Hassa tünelinin Hassa bölgesinde doğru bir yatırım olduğunu ve ıskenderun bölgesinde olduğu gibi burada da üretilecek yassı demir her ülkede Pazar bulacağını ifade etti.  Aycı bu projenin hayata geçtikten sonra Hatay’ın ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ve bu ilin rekabet gücünü arttıracağını belirtti.
 
çıNçıN: ANTAKYA EKONOMıSıNDE EN BELıRGıN öZELLıK VE ETKıNLıK TıCARETTıR
 
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet çinçin de yaptığı konuşmada,
 
Antakya ekonomisinde en belirgin özellik ve etkinlik ticaret olduğunu söyledi.
 
Gerek bir sınır kenti olması, gerekse girişimci insanı sayesinde Antakya bir ticaret merkezi konumunda olduğunu hatırlatan Başkan çinçin, ”Son yıllarda işalatçı ve ihracatçı firma sayılarındaki artış Hatay ekonomisine çok önemli bir hareketlilik kazandırmıştır. ılimiz 2012 yılında 718 ihracatçı firması ile 81 ılin içerisinde 13. sırada 339 işalatçı firması ile 15. sırada, ticaret hacimiz sıralamasında 8. sırada yer almıştır.

Hatay’ın ihracat değeri diğer illerle karşılaştırıldığında, son 10 yılda devamlı ilk 10 da, işalat değeri ise son üç yılda ilik 7 içerisinde olduğu görülmektedir.
 

2012 yılı Hatay’ın ihracat rakamı 2 milyar 39 milyon, işalat ise 4 milyar 420 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Dış ticaret hacmi 6 milyar 459 milyon dolar olmuştur” açıklamasında bulundu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz