Son Dakika
14 Ağustos 2018 Salı

Yatırımcı önemsenmeli…

21 Temmuz 2009 Salı, 10:17
Yatırımcı önemsenmeli…

      ıl Genel Meclisinin 53 üyesini dün ağırlayan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, ilin ekonomisine yön veren canlılık kazandıran yatırımcılara toplumun sahip çıkması gerektiğini vurguladı.
 
    Başta valilik olarak, diğer kurum müdürlerinden ve il genel meclis üyelerinden yatırımcı işadamlarına sahip çıkılmasını isteyen Vali Lekesiz, il genel meclis üyelerinin Hatay ili genelinde mevcut yatırımcı işadamlarının bir buket çiçek eşliğinde ziyaret edilerek sorunları olup olmadığının sorulmasını istedi.
 
    Bu ziyaretlere fırsat buldukça kendisinin de katılım göstereceğine işaret eden Lekesiz, “Ayda bir kez bunu yapalım. Bir veya iki yatırımcımızı ziyaret edelim. Tesislerini gezelim. Bilgi alıp sorunlarını giderelim. Onlara moral verelim” dedi.
 
Yerel yönetimler giderek güçleniyor …

      Konuşmasının diğer bölümünde yerel yönetimlerin giderek güçlendiğine ve yetkilendirildiğine dikkat çeken Hatay valisi Celalettin Lekesiz, yerel yönetim reformunun bir madde veya tüzük değişikliği ile yapılamayacağının altını çizerek, “Bu bir süreçtir. Yıllar alacak uzun bir süreç. Yerel yönetimlerin sorunlarını ancak yerelde yaşayan biri bilir ve çözer. Bu olgu her geçen gün biraz daha oturuyor” dedi.
 
       Fransa örneğini vererek konuşmasını sürdüren Vali Lekesiz, “Bakınız Fransa’da 25 yıldır yerel yönetim reformu sürüyor. Halen de devam ediyor. Bu biz de öyle olacak. Zamanla her şey oturacak” dedi. ıl özel ıdaresinin bir taraftan merkezi yönetim diğer taraftan seçilmişlerin yer aldığı tarımdan, turizme, sağlıktan, güvenliğe, eğitime kadar görev yapa bir taşra teşkilatı olduğunu hatırlatan Hatay Valisi Lekesiz, birlik ve beraberlik içinde ön görülen tüm bu görevlerin başarıyla yerine getirileceğine inandığını söyledi.
 
 ıl çevre düzenleme planı…
 
     Türkiye’de birçok ilde olduğu gibi Hatay’da il çevre düzeni planının bulunduğuna vurgu yapan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, yatırımcıların hangi alanda olursa olsun yapacakları yatırımlarda öncelikle il çevre düzeni planına bakarak hareket etmeleri gerektiğine dikkat çekti.
 
      Bu konuda hassasiyet isteyen Vali Lekesiz, “Yatırımcı hangi alanda olursa olsun, sanayi, turizm, eğitim her ne ise. öncelikle il çevre düzeni planına bakacak ve yatırımını öyle yapacak. Düzenli ve çevreye önem veren bir ili ancak öyle yaratabiliriz” dedi.
 
Bacasız sanayi turizm…

       Hatay Valiliği Brifing toplantı salonunda gerçekleştirilen ziyaret sırasında konuşan ıl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen ise ilimiz Hatay’da mevcut işsizlik soruna dikkat çekti. ışsizliğin önüne geçilebilmesi için bacasız sanayi adıyla bilinen turizm sektörünün hareketlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Gülen, bu konuda Hatay Valisi Lekesiz’den destek istedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz