Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Yaşanan Sel Felaketinin Sebebi Kimdir?…

03 Şubat 2012 Cuma, 09:27
Yaşanan Sel Felaketinin Sebebi Kimdir?…

Akgöl, “çiftçi olmam nedeniyle bu durumu en iyi bilenlerden biriyim. Yaşanan sel felaketinin bu kadar büyük olmasının nedenlerinden biri de Suriye’nin baraj kapaklarını pervasızca açmasıdır. Peki, sormazlar mı adama, Suriye, baraj kapaklarını ilk defa mı açıyor? Asi Nehri ilk defa mı taşıyor? Diye” Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağının 24. Dönem 2. Yasama Yılı 59. Birleşiminde Hatay ilindeki yağışların tarım arazilerine olumsuz etkileri ve kentteki elektrik kesintileriyle ilgili söz isteyen CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, “Ocak ayı başından beri devam eden yağışlar Hatay’da binlerce dekar ekili tarım alanının sular altında kalmasına neden olmuştur. Elektrik kesintileri de hayatı çekilmez hâle getirmiştir. Bu konuyla ilgili görüşlerimi ifade etmek için gündem dışı söz almış bulunmaktayım.”dedi.
 
 
Konuşmasında, Hatay’ın ocak ayı ortalarından beri yaşadığı sel felaketinin çiftçiyi felç ettiğini belirten Akgöl,  Hatay’da binlerce üreticinin, alın terinin sular altında kalmasını çaresizce seyrettiğini, Antakya, Kırıkhan, Reyhanlı, Altınözü ve Kumlu ilçelerine bağlı binlerce dönüm tarım arazisinin sular altında kaldığını,  Amik Ovası’nın tam bir bataklığı andırmaya başladığını ve sadece sular altında kalan yerlerin değil, diğer ekim alanlarının da bakım yapılamadığı için ölme noktasına geldiğini söyledi.Suriye Baraj Kapaklarını Kontrolsüz Bir şekilde Açmıştır
 
 
Hataylı çiftçilerin çaresizlikle, göz göre göre bu sel felaketini izlemek dışında bir şey yapamadığının kaydeden Akgöl, “Bu durumu, bölgenin adamı ve çiftçi olmam nedeniyle en iyi bilenlerden biriyim. Yaşanan sel felaketinin bu kadar büyük olmasının nedenlerinden biri de Suriye’nin baraj kapaklarını pervasızca açmasıdır. Peki, sormazlar mı adama, bu baraj kapaklarını, Suriye, baraj kapaklarını ilk defa mı açıyor? Asi Nehri ilk defa mı taşıyor?
 
Elbette ki daha önceki yıllarda aşırı yağış gerçeğiyle yüz yüze geldi bu topraklar. Suriye’yle dün kardeşken bugün Başbakan ve Dışişleri Bakanının ortaya koyduğu politikalar neticesinde Suriye’yle ilişkilerimiz tamamen bozulmuştur. Bunun neticesinde, Suriye komşusunu düşünmeden, düşünme ihtiyacı duymadan baraj kapaklarını kontrolsüz bir şekilde açmıştır. Bu da yaşanan sel felaketinin daha da büyümesine neden olmuştur. Bunun da sorumlusu Başbakan ve Dışişleri Bakanıdır.”şeklinde konuştu.
 
 
Hatay’ın, verimli tarım arazileriyle pamuk, buğday, mısır üretiminin ve zeytinciliğin en yaygın yapıldığı bölgelerden biri olduğunu belirten Akgöl, 2011 yılında yüksek girdi maliyetleri karşısında, çiftçilerin, ürününün para etmemesi nedeniyle kredilerini ve enerji borçlarını ödeyemez hâle geldiğini,  ve perişan halde olduğunu söyledi.
 
 
 Akgöl, Tüm Avrupa ülkeleri çiftçilerini desteklerken ülkemizde üretici, artan işalat karşısında korumasız kaldığını, çiftçi, alın terinin karşılığını son yıllarda alamadığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti;  “Bunun üstüne yaşanan sel felaketi Hatay’ı ve çiftçileri son derece olumsuz etkilemiştir. 2090 sayılı Yasa’daki şartlar aranmaksızın Hatay’ın afet bölgesi ilan edilerek selden etkilenen çiftçinin, üreticinin bankalara, tarım kredi kooperatiflerine, TEDAş’a olan borçlarının faizsiz olarak acilen ertelenmesi ve zararlarının karşılanması gerekir. Hükümetin bir an önce, tarım sigortasına ve çKS belgelerine bakmaksızın hasar tespiti yaptırarak mağdur üreticinin yarasına merhem olması gerekmektedir.”
 
 
Yağışların etkisiyle su altında kalan Hatay Havaalanına değinen Akgöl, Hatay Havaalanı üç gündür uçuşlara kapalı. Valilik açıklamasına göre 6 şubat tarihine kadar da bu durumun devam edeceği anlaşılmaktadır. Neden mi? Havaalanı, şimdi yapay bir göl gibi. Sel orayı da etkiledi, Havaalanı sular altında. Yapılırken yerinin yanlış seçilmesi, sanıyorum bunun temel nedenlerinden biridir. çiftçi mağdur durumda. Burada iktidar-muhalefet ayrımı yapmadan Hatay çiftçisine sahip çıkılmasını, sizden istirham ediyorum.”dedi. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz