Yasal yada meşru mücadelede kararlıyız…

24 Ekim 2014 Cuma, 10:06

Geçtiğimiz günlerde disiplin cezası verilmesi dayatılan liseli gençlerle ilgili Samandağ eğitim-sen’den bir açıklama geldi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Geçtiğimiz Perşembe günü Valilik talimatı ile İl-İlçe müdürlükleri aracılığıyla, okul disiplin kurullarına, 12 Eylül faşizminde haksız yere idam edilen bir liseliyi, Necdet Adalı’yı andıkları gerekçesiyle Antakya’da 2, Samandağ’da 3 öğrenci hakkında derhal disiplin soruşturması açılması ve ilgili öğrencilere en ağır cezanın verilmesi (örgün eğitimin dışına çıkarma) emri gönderildiği bilgisi tarafımıza ulaşmış ve doğru olma ihtimali bile kamuoyunda ciddi rahatsızlık vermiş durumdadır.

Birkaç çocuğun bir tatil gününde, okul dışında, kendileri gibi liseli bir gencin idamına yönelik anmaya katıldıkları gerekçesi ile hem de bir dönem önce Başbakan olan ve şimdi Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın meclisteki grup toplantısında Necdet Adalı’ya yönelik, 12 Eylül ile hesaplaşma adı altında, ağlamaklı söylemlerinin ve anmasının gazete manşetlerini, TV programlarını doldurduğu bir dönemde.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın o günkü konuşmasından:
“Adalı suçsuzluğunun ortaya çıkacağından o kadar emindi ki… Kendisini yargılayan mahkeme reisi Adalı’nın masum olduğunu iddia etti ancak fayda etmedi. Necdet Adalı 22 yaşındayken 8 Ekim 1980’de asılarak idam edildi.
12 Eylülcüler kendi ifadeleriyle denge kurmak için bir sağcıyı bir solcuyu idam etti.
Geçmişi kurtaramazsak bile çocukların geleceğini kurtarabiliriz. Geçmişin yanlışları ile yüzleşmeden, daha aydınlık bir gelecek inşa edemeyiz.”

Aldığımız bilgiler doğrultusunda, Anlaşılan o ki Hatay Valiliği 12 Eylül ile hesaplaşma bir yana 2014 tarihli Genel Kurmayı gibi davranmayı, Hatay’da acil çözüm bekleyen bunca sorun varken pırıl pırıl üç-beş çocukla uğraşmayı temel iş edinmiş. Sağa sola emir yağdırıyor. En üst cezayı istiyor. İl-İlçe müdürlerine talimat yağdırıyor. Okul müdürlerini, disiplin kurullarını baskı altına almaya çalışıyor.

Oysa çocuklar insancıl bir refleksle, demokratik-meşru zeminde, yıllar önce kendileri gibi bir liseli olan ve haksız yere idam edilen Necdet ADALI’nın anısına saygılarını ifade ediyor. Tıpkı Dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanının mecliste bu hakkı kullandığı gibi.
Oysa bu çocuklarla ilgili açılmış herhangi bir dava, adli soruşturma, kovuşturma, savcılık takibatı vb. yok. Yalnızca polis fezlekesi hepsi bu. Ve şayet bizlere ulaşan bilgiler doğru ise, Hatay Valiliği tıpkı yıllar önce Necdet Adalı’ya hâkime rağmen idam istendiği ve uygulandığı gibi bu gün de Cumhurbaşkanına rağmen çocukların okul hayatını sonlandıracak idam istiyor.
Çocuklarımızı 12 Eylül zihniyetinin devamına yem etmeyeceğiz.Buradan Hatay Valiliğine çağrımızdır.Valilik makamı ilin sorunlarına çözüm arama-bulma makamıdır. Çocukların ve onların nezdinde okulların sorunlarını çözeceğine yeni-yapay sorun yaratma makamı değildir.
Bu nedenle bu antidemokratik-baskıcı uygulama Valinin talimatı ile gerçekleşmişse derhal buna son verilmelidir. Ve asli görevi olan ilin meseleleri ile halkın yararına icraatlara başlamalıdır. Okulu olmayana okul yaptırmalıdır. Işid çeteleri ile mücadele etmeli, ikel bir yaşama mahkûm edilen Hatay halkının elektrik ve su sorununa, gittikçe yoksullaşan halkın barınma, beslenme, sağlık sorununa kalıcı çözümler üretmek için kafa yormalıdır. En kısa sürede koskoca bir ilin mülki idare amiri olarak birkaç çocuk ile uğraşma sığlığından vazgeçmeli ve bu çocuklardan özür dilemelidir. Yok, Valiliğin böyle bir talimatı yok ise Valilik bu talimatı verenler hakkında derhal işlem yapmalıdır.

Aksi durumda tarafımızdan, Hatay Valiliğinin bir ilin en büyük mülki idare amiri olarak yaşadığı topluma ne denli yabancı olduğu, Hatay’da ekonomik iflaslardan Işid tehdidine kadar, sınırların delik deşik oluşundan okulların kangrenleşen sorunlarına kadar birçok acil müdahaleyi ve çözümü gerektiren sorun varken birkaç çocukla uğraşma sığlığını gösterdiği, demokrasiye tahammülsüz olduğu şeklinde değerlendirilecektir.

BU TALİMATA HARFİYEN UYMAYI DÜŞÜNEN DİSİPLİN KURULLARI:
Çocukların yaptıkları iddia edilen şey suç değildir. Velev ki suç olsa bile yönetmeliklerde bunun karşılığı örgün eğitimin dışına atmak değildir, kınamadır. Beklentimiz ve talebimiz hiç bir cezanın verilmemesi yönündedir. Adalet duygusunun gereği budur. Bunun yok sayılması ve adalet duygusunun zedelenmesi durumunda çocuklarımız her ortam ve platformda sahiplenilecek ve onları mağdur eden, haklarının gaspına vesile olan herkes ile yasal-meşru her platformda mücadele edilecektir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz