Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Yasağa Rağmen….

20 Şubat 2012 Pazartesi, 09:19
Yasağa Rağmen….

“Suriye halkının geleceğini Suriye halkı belirlesin” çağrısıyla, Antakya Demokrasi Güçlerinin Doğuş Okulları önünden Uğur Mumcu Bulvarına yürüyerek gerçekleştirmeyi planladıkları “Suriye Barış Mitingi”ne Hatay Valililiğinin huzur ve güven ortamının bozulmasına neden olabileceği nedeniyle izin vermemesi nedeniyle, planlanan miting Basın açıklaması olarak gerçekleştirildi.
 
Antakya Demokrasi Güçleri’ni oluşturan DıSK, Eğitim-Sen, ıHD, Halkevleri, öDP, EMEP, BDP, ESP, SDP, Sosyalist Parti, TöP Girişimi, SODAP, Partizan ve Halk Cephesi önceden belirledikleri gibi Doğuş okulları önünde toplanarak, Yeloğlu Köprüsü üzerinden Ulus meydanına doğru yürüdü.“Ortadoğu’ya ve Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Son” sloganlarının atıldığı yürüyüşe yoldan bazı vatandaşların da katılım gösterdiği gözlendi.
 
 
Ulus Meydanında, Antakya Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Hatay ıl Temsilcisi Ayhan Erkal; “Yaşadığımız coğrafya çok kritik dönüşümlerin eşiğinde. Ortadoğu’da çalan savaş tam tamları her an ülkemizi ve kentimizi içine alacak bir yıkımın ayak sesleri oluyor” ifadelerini kullandı.
 
 
Kendi geleceğine, hayatına sahip çıkmak isteyen hiç kimsenin susmaması gerektiğini belirten Ayhan Erkal; “Tunus’ta başlayan halk hareketleri Mısır’da, Libya’da, Bahreyn’de birbirinden farklı etkiler yaratarak yoluna devam ediyor. Emperyalist güçler ve işbirlikçileri ise bu hareketleri kontrol altına alarak yeni rejimler inşa etmeye çabalıyor. Libya’ya yapılan NATO müdahalesi ile bu çabanın hangi boyutlara varabileceğini hep birlikte gördük.” Dedi.
 
 
 
ıran ile ABD’nin, Hürmüz boğazında savaş provaları yaptığını vurgulayan Erkal, Suriye’de ise emperyalist bir müdahale için zemin oluşturulmaya çalışıldığını iddia etti.
 
 
 
 
Emperyalist güçlerin, Suriye’den yeni bir Libya yaratmanın olanaklarını zorladıklarını ifade eden Erkal, “Bunu yaparlarken de sürekli Türkiye’nin bölgede oynadığı rolün ne kadar da “önemli” olduğuna dair açıklamalar yapıyorlar. Demek istedikleri; başta Suriye’ye olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin emperyalizmin çıkarları dâhilinde yeniden dizayn edilmesi için “Türkiye görev başına”.” Dedi.
 
 
Suriye’nin Geleceğini Suriye Halkı Belirlemeli!
 
 
 
 
Açıklamasında; “Emperyalizmin taşeronluğunu üstlenen AKP iktidarı Suriye’nin istikrarsızlaştırılması için elinden geleni ardına koymuyor” ifadelerine yer veren Eğitim-Sen Hatay ıl Temsilcisi ve KESK Dönem sözcüsü Ayhan Erkal, “çadır kenti özellikle kentimize kurarak, ekonomik yaptırımlar uygulayarak, kökten dinci örgütlere lojistik, askeri destek vererek Suriye’nin geleceğine müdahale ediyor.
 
 
 
 
Bizler ise Suriye’nin geleceğini Suriye halkının belirlemesinden yanayız. Suriye’de halkçı, devrimci bir demokrasi ve ekonominin yeşermesinin tek yolunun Suriye halklarının özgürlük ve demokrasi mücadelesinden geçtiğini de biliyoruz. Bizler bu tarihsel dönemeçte devletlerden herhangi birinin yanında değil, ezilen halklardan yana tavır alıyoruz.” Dedi.Emperyalist Savaşlarda halklar kaybeder!
 
 
 
 
 
Suriye’ye yönelik herhangi bir emperyalist müdahalenin kentimize vereceği zararında ortada olduğunu belirten Erkal, “Daha şimdiden kent ekonomisi ciddi zararlar gördü. Tırlar sınırlarda kilometrelerce kuyruklar oluşturdu. ölüm haberleri de almaya başladık! Antakyalı tır şoförü Mecit Akdoğan yaşanan çatışmaların arasında yaşamını yitirdi. Bizler biliyoruz savaşlarda zenginlerin çocukları değil yoksul emekçiler ve çocukları hayatlarını kaybediyor. Olası bir savaşta yine bizler öleceğiz!
 
 
 
 
Mezhepsel farklılıkları diline dolayan Tayyip Erdoğan, Ortadoğu’da ki çıkar çatışmalarını mezhepsel çatışmalar gibi yansıtarak ateşle oynuyor. Bizler asıl sorunun mezhep farklılıkları değil emperyalist çıkarlar olduğunu iyi biliyoruz.” Dedi.
 
 
 
Valilik ırademizi Kıramaz!
 
 
 
Hatay Valiliğine yapılan miting başvurularının reddedildiğini hatırlatan Erkal, Hatay Valiliği’nin almış olduğu bu kararla demokrasinin temel haklarından olan kendini ifade etme hakkını çiğnediğini söyledi.
 
 
 
 
Kent yöneticilerine seslendiğini belirten Erkal; “Emperyalizme karşı olmak, halkların kardeşliğini savunmak yasaklanır oldu. Valiliğin bu tutumu açıktan halkların kardeşliğine vurulmaya çalışılan bir darbedir. Fakat bizler bütün engelleme çabalarına rağmen emperyalizme karşı mücadele etmeye halkların kardeşliğini savunmaya devam edeceğiz! Hiçbir kuvvet haklı mücadelemizi engelleyemeyecek.” Dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz