Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Yasadışı Dinlemelerden şikayet….

31 Ocak 2012 Salı, 09:16
Yasadışı Dinlemelerden şikayet….

Ediboğlu; “Bu kaotik ortamdan yararlanan Başbakanın dahi yasadışı dinlemelerden şikayetçi olduğu ortadadır.”Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Yasal bir dayanağı olmadan gerçekleştirilen telefon dinlemelerine karşı, meclis içtüzüğünün 104 ve 105. maddeleri ve Anayasa’nın 98. maddesi gereğince, önlem alınması ve uzman görüşlerine başvurulması için TBMM Başkanlığı tarafından bir meclis araştırması açılması konusunda başvuruda bulundu.
 
 
Başvurusunda, yasal olmayan telefon dinlemelerinin, Türkiye’de büyük bir hukuksal ve toplumsal sorun niteliği kazandığını kaydeden Ediboğlu, “Bu gibi yasal olmayan telefon dinlemeleri ve bunların basın yoluyla kamuoyuna açıklanması özel yaşamın ağır bir biçimde ihlalidir.” Dedi.En son olarak Genelkurmay Başkanlığı gibi bir devletin en gizli sırlarının bulunduğu bir kurumun da dinlenmiş olmasının soruna bir de güvenlik boyutunu eklemiş bulunmakta olduğunu ifade ettiği başvurusunda Ediboğlu; “Bu kaotik ortamdan yararlanan Başbakanın dahi yasadışı dinlemelerden şikayetçi olduğu ortadadır.” ıfadelerine yer verdi.
 
 
Ediboğlu şöyle devam etti:“Yasal olmayan telefon dinlemelerinin kamuoyunda uyandırdığı derin kaygılara rağmen dinleyenleri bulmak için yeterli çaba gösterilmediği görülmektedir. Kamuoyunda yer alan bu konudaki duyarlılığa karşı TBMM’nin hareketsiz kalmaması gerektiği düşünülmektedir.
 
 
Bu nedenle, bu konuda alınabilecek önlemlerin saptanması ve uzmanların görüşlerine başvurulması için TBMM içtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri ve Anayasa’nın 98. maddesi gereğince bir meclis araştırması açılmasını arz ederiz.” Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz