Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Yardımlar Sahiplerine Dağıtılıyor…

01 Temmuz 2011 Cuma, 10:44
Yardımlar  Sahiplerine Dağıtılıyor…

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, yerel, bölgesel ve ulusal anlamda gelen yardımların Kızılay’ın eliyle ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını söyledi.
 
 
 
Lekesiz, Suriyeli misafirlere yardım yapmak amacıyla kente gelen Türkiye Genç ışadamları Derneği (TüGıAD) çukurova Yönetim Kurulu Başkanı Armağan öner ve üyelerini makamında kabulünde yaptığı konuşmada, Valilik kanalıyla başlatılan yardım kampanyasına ciddi bir ilgi olduğunu ifade etti.
 
 
Tamamen insani gerekçelerle ülkede misafir edilen Suriyeli vatandaşlara yapılan adımların uyum içinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için Başbakanlığın talimatıyla Kızılay’ın görevlendirildiğini belirten Lekesiz, güvenlik ve kaygılardan dolayı yardımların bizzat ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasına izin verilmediğini ileri sürdü.
 
 
Lekesiz, ”uluslararası hukuk çerçevesinde Suriye’den gelen vatandaşların ”mülteci” olarak isimlendirilmemesi gerekiyor. Doğudan insani gerekçelerle ülkemize gelen insanların dil, din, ırk farkı gözetmeksizin misafir olarak kabul ediyoruz ve sonuna kadar kapılarımız bu insanlara açık. Hatırlanırsa 1991 yılında Irak sınırından 500 bin sığınmacı, ciddi bir uluslararası yardım alınmaksızın ülkemizde misafir edilmişti. Halkımızın bu konularda ciddi hassasiyetleri var. Bu insanları geri çevirme gibi bir durumumuz olamaz” diye konuştu.
 
 
Suriyeli misafirlerin tüm ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılandığını belirten Lekesiz, TüGıAD’ın yaptığı yardımların gıda, temizlik maddesi ve çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak önemli yardımlar olduğunu ve bu maddelerin yine Kızılay tarafında çadır kentlerde dağıtılacağını kaydetti.
 
 
TüGıAD çukurova Yönetim Kurulu Başkanı öner ise 6 ay önce kurulan ilk bölgesel şube olduklarını belirterek, Antakya’nın da kendi bölgelerinin içinde yer aldığını, Suriyeli misafirlere yardım yapmak ve Lekesiz’e nezaket ziyaretinde bulunmak için kentte olduklarını ifade etti.
 
 
Mersin merkezli ve tüm çukurova’yı kapsayan bir dernek olduklarını kaydeden öner, farklı sektörlerden oluşan üyelerinin Suriyeli misafirlere yardım konusunda duyarlı davrandıklarını belirtti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz