Yarayıcı: 400 Vekil ısrarı ülkeyi kan gölüne çevirdi…

08 Eylül 2015 Salı, 22:08

CHP Milletvekili Hilmi Yarayıcı: “Sarayın 400 vekil ısrarı ülkenin her yanını kan gölüne çevirmeye devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Hatay Milletvekili Yarayıcı yaptığı yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı’nın “400 vekil verilseydi bugün yaşananlar olmazdı” sözüne sert teki göstererek “Sarayın 400 vekil ısrarı ülkenin her yanını kan gölüne çevirmeye devam ediyor” dedi.

Yarayıcı açıklamasına “Öyle bir hale geldik ki an itibariyle ölen askerimizin kimlikleri ve sayılarını bile bilmekten uzağız. Cizre’den Sur’a bölgenin birçok yerinde sokağa çıkma yasakları, şehir merkezlerinde gün ortasında çatışmalar artarak devam etmektedir. Ülkenin kan deryasına dönmesini umursamayan Saray ve siyasi iktidar Dağlıca’ da görev yapmakta olan güvenlik güçlerine yapılan saldırıyı kamuoyuna, seçim programlarının saatlerine göre duyurmuşlardır. 15:30’ da gerçekleşen saldırı medyamıza milli maçtan sonra aktarılmıştır. Ne de olsa Sayın Başbakan milli maçta şov yapacaktı.” Sözleriyle devam etti.

Vekil Hilmi Yarayıcı; “Bundan daha da acı olanı ise; askerimize bu çapta bir saldırı yapılmış iken bir kanalda canlı yayında olan Cumhurbaşkanı şehit yakınlarını kendisine biat eden ve etmeyen olarak ayırarak, evladının acısının nedenlerini soran babalara ‘kanı bozuklar’ diyerek hakaret etmekle meşgul olmasıdır. Bununla yetinmeyen Cumhurbaşkanı gelen bir soru üzerine ‘400 vekil verilseydi bu ortam yaşanmazdı’ diyerek adeta savaşı kendisinin körüklediğini itiraf etmiştir.” Dedi.

Hürriyet Gazetesi’ ne yapılan saldırıya da değinen Yarayıcı: “Bütün kamuoyu önünde canlı gerçekleşen açıklamalar ile ilgili haber yapan Hürriyet gazetesi ise sadece habercilik yaptığı için, başta havuz medyası yazarları olmak üzere AKP’lilerce hedef gösterilmiş, bunun sonucunda aralarında bir AKP İstanbul milletvekili olmak üzere kalabalık bir güruh tarafından saldırıya uğramıştır. Sosyal medyadan “Madımaktaki gibi yakalım” çağrılarıyla harekete geçen güruh gazete binasına girerek giriş katta yer alan birçok eşyayı kullanılamaz hale getirmiştir. Herhangi bir çalışanın yaralanmaması veya can kaybının yaşanmaması tesadüf eseridir. Dedi.

İktidara da seslenen Yarayıcı: “ Hürriyet gazetesine yapılan alçakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Basına baskı yaparak susturarak gerçeklerin üzerini örtemezsiniz. Ortada bir suç olduğunu düşünüyorsanız, çokça vurguladığınız gibi, bu ülkenin bağımlı da olsa bir yargısı var. Yargıya gidersiniz. Partililerinizle terör yaratarak basını susturmaya çalışmak, hukuk devleti olduğunu iddia eden hiçbir iktidarın başvuracağı bir seçenek değildir.

Basını susturacağınız yerde, ülkeyi savaş ortamından çıkararak tekrar barış ortamını sağlayın. Artık yeter! Askerimizin, çocuklarımızın, gençlerimizin ölümlerine son verecek politikalar gecikmeksizin hayata geçirilmeli, acil barış ortamı sağlanmalıdır. Dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz