Son Dakika
22 Temmuz 2018 Pazar

Yapılacak Mekan Sizin Olacak….

26 Ocak 2012 Perşembe, 09:19
Yapılacak Mekan Sizin Olacak….

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, beraberinde Belediye meclis üyeleri Serdar Güven ve Ali Alkan’la birlikte kunduracı esnafıyla biraraya geldi. Esnafın daveti üzerine Esatağa ışhanı’nda kunduracı esnaflarından Battal Aksu’ya ait işyerinde Kunduracı esnafıyla kahvaltıda biraraya gelen Başkan Lütfü Savaş, kunduracı esnafının sorunlarını dinledi, belediyenin şehirde gerçekleştirdiği hizmetleri anlattı ve esnafla karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.
 
 
Kahvaltının ardından Ayakkabıcılar Odası’na geçerek burada kunduracı esnafıyla fikir alışverişini sürdüren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, “ Yaklaşık üç yıllık görev süremizde 223 km.altyapı çalışması yaptık. Bu rakam bir rekordur, nerdeyse Antakya’dan Tarsus’a uzanan yolun mesafesi kadardır. şehrimizin % 95 oranda altyapı sorununu hamdolsun üç yılda çözüme kavuşturduk. Yine görev süremizde 720 bin m2 parke taşı döşedik ve 150 ton asfaltlama çalışması gerçekleştirdik.
 
Altyapısını bitirdiğimiz yerlerin asfalt, kaldırım, kavşak, yol genişletme, ağaçlandırma, refüj düzenlemeleri gibi üst yapı çevre düzenleme çalışmalarını yürüttük. Bu çalışmalarımız örneğin Karaoğlanoğlu, Cumhuriyet ve Saray caddeleri gibi bazı caddelerimizde tamamlandı, Atatürk ve Fatih Caddelerimizde ise artık son rütuşlar yapılıyor. Buralarda kısa bir zamanda tamamlanacak. Kentte 18 yeni parkın yapımını gerçekleştirdik. Mevcut 48 parkımızı revize ettik. Belediye Parkı’nı ınönü Caddesi’ne bağlayan köprü ile Akdeniz Mahallesi’ni Sümerler’e bağlayan yaya köprülerini hizmete sunduk. Altınçay ile Esentepe Mahallesi’ni birbirine bağlayan 12 metrelik araç köprüsünü hizmete sunduk. Antakya Semt Pazarı Kompleksi’nin inşaat çalışmaları hızla sürüyor, hemşehrilerimize ve esnafımıza yakışı modern tesisi bu yılın ortalarında hizmete sunacağız.Atatürk Caddesi’nde bulunan Eski Adliye Binası’nı yıkarak yerine Antakya’ya yakışır, içinde 415 araç kapasiteli otopark, kafeterya, ticari aktivite mekânları, geniş avlu ve mahvel mekânları, yürüyen merdivenli alışveriş alanı, çok amaçlı sosyal tesisler gibi kent ihtiyacını karşılayabilecek farklı yaşam alanlarının bulunduğu “Antakya Mahfeli Katlı Otopark ve Yaşam Merkezi Kompleksi”ni önümüzdeki yılın sonlarında hizmete sunmayı amaçlıyoruz.
 3 bin 105 metre uzunluğundaki Harbiye-Antakya su isale hattını yeniledik. Bu sayede yüzde 70’e varan su kaçaklarını önledik, su pompalarının daha ekonomik çalışmasından kaynaklı yılda 1,5 milyon TL’ye tekabül eden elektrik tasarrufu sağladık. Dağ eteğindeki yüksek kotlarda bulunan mahallerin su sorununu Bağrıyanık mahallesinde yapımını gerçekleştirdiğimiz 600 tonluk su deposu ile çözüme kavuşturduk.”dedi.
 
 
Ziyarette Kunduracılar Sitesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Savaş “Antakya için ayrı bir geçmişi ve önemi bulunan Kunduracılık mesleğinin geliştirilmesi, genel görünümü ve estetiğini artıracak çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bilindiği üzere kundura imalatı yapan esnafımızın, sıhhi olmayan mekânlardan kurtulması için yer tahsisi daha önceden yapılmıştı. Kunduracı sanayi sitesinin yerinin tapusu odanıza devredilmiş durumda. Böylelikle yapılacak mekân sizin olacaktır.
 
 
Sağlıklı, temiz, nezih ortamlarda imalatınızı gerçekleştirip, aynı mekânlarda satış yapma olanağına sahip olacaksınız. Böylelikle sektörde faaliyet gösteren esnafımız aynı site altında toplanma imkânına sahip olmuştur.” dedi.Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz