Son Dakika
18 Ekim 2018 Perşembe

Yandaş kadrolara son verilmeli…

26 Aralık 2014 Cuma, 12:19
Yandaş kadrolara son verilmeli…

Eğitim Sen ve Eğitim İş Sendikası üyesi bir grup öğretmen dün Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Eğitim İş’ ve Eğitim Sen’li öğretmenler, Milli Eğitim’den okullardaki müdür ve öğretmen atamalarında yandaş kadrolaşmaya son verilmesini istedi. Eğitim İş ve Eğitim Sen öğretmenleri adına kaleme alınan basın açıklaması şöyle:
“Siyasi iktidar, yıllardır eğitim sistemini kendi dünya görüşü doğrultusunda düzenlemekte, bunu gerçekleştirmek için bütün kamu kurumlarında “siyasal kadrolaşma” operasyonları yapmaktadır. MEB tarafından yayınlanan “Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik” ile yönetici atamalarında mülakat ya da “sözlü sınav” yöntemi üzerinden siyasi referanslara dayanan tarihin en kapsamlı kadrolaşma politikası tüm hızıyla sürmektedir.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yukarıdan aşağıya doğru başlatılan ve eğitimin bütün kademelerinde görev alan eğitim yöneticileri iktidar yandaşları içinden belirlenmekte, iktidara biat etmeyen eğitim yöneticileri ise bakanlık ve yandaş sendika temsilcilerinin ortak çalışması ile birer birer görevlerinden alınmaktadır. Eğitimde yaşanan tasfiye sürecinde, şube müdürleri ve okul müdürlerinin ardından sıra müdür yardımcılarına gelmiştir.
Siyasi iktidar ve yandaş sendika siyasi torpil üzerinden belirlediği okul müdürlerinin ardından şimdi de müdür yardımcılarının belirlenmesi için yoğun mesai harcamakta, mevcut müdür yardımcılarına yönelik sendika değiştirme yönünde baskı yapmaktadır”
Dün öğle İl Milli Eğitim bahçesindeki basın açıklamasında yönetici atamalarındaki hukuksuzluğun sürmekte olduğu görüşüne de yer verildi .
“10 Haziran 2014 tarihinde Resmi gazetede Yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticileri Görevlendirme Yönetmeliğinin hukuksuzluğu gerek mevcut eğitim yöneticilerinin değerlendirilmesinde gerekse yapılan mülakatlarda ortaya çıkmıştır. Müdürleri değerlendirme kriterleri ile ilgili çıkan yargı kararları (Yürütmeyi durdurma vs) bu durumu daha da net ortaya sermiştir.
İlimizde Müdür Başyardımcıları / yardımcıları görevlendirmesi süreci 22 Aralıkta başlamış ve okul müdürlerinin inha süresi 25 Aralık itibariyle dün sona ermiştir. Dar süreye sıkıştırılan görevlendirme işleminin oldu-bittiye getirilmek istendiği açıktır. Yönetmeliğe göre Okul Müdürünün inhası ve il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine Valinin onayı ile Müdür Başyardımcısı ve Müdür yardımcısı görevlendirilir” denilmektedir.
Rağbet gören okullara münhal yönetici sayısının çok üstünde başvuru olmaktadır. Başvuranların okul müdürü tarafından nasıl değerlendirileceğine dair kriter bulunmaması KEYFİ tutumları ön plana çıkarmaktadır. Bu keyfi durum okul müdürleri ile İl ve İlçelerin Milli Eğitim Müdürlerine siyasi baskı ve torpil isteklerini had safhaya getirmiştir. Yöneticilerin baskıya maruz kaldıkları konusunda duyumlar/bilgiler sendikamıza ulaşmaktadır.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne istifalarla ve malum gerekçelerle müdür dayanmaması, okullara yöneticilik için başvuran arkadaşlara okul müdürlerinin “AKP teşkilatları tarafından” dikte edilen listeleri göstermesi bunun somut örnekleridir. Bu kadar “YANDAŞ” kayıran, KEYFİ uygulamalara yol açan bir yönetmelik ile daha pervasız daha çok kadrolaşma (Belli sendika; siyasi parti, STK VB) istendiği ortaya çıkmaktadır. Bu duruma çanak tutan yandaş sendika bunun vebali altındadır.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz