Yaman İnsan Hakları Günü’nü kutladı…

10 Aralık 2014 Çarşamba, 11:34

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nü kutlayan bir mesaj yayımladı. Yaman mesajında şu görüşlere yer verdi: “Demokrasinin ve uygarlığın gereği olan insan hakları, tarih boyunca gerek savaşlar gerekse kapitalist sistemin dayatmalarıyla çiğnenmiş, güçler dengesinin olmadığı bir dünya düzeni yaratılmıştır.
10 Aralık 1948’de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile ırk, dil, din, renk, cinsiyet, siyasi görüş ve sınıf farklılığı gözetmeden, tüm insanların sadece insan olmalarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğu kabul edilmiştir. Ancak ayrımcılık, eşitsizlik ve yoksulluk gibi kavramların yer bulduğu mevcut dünya düzeninde insanlık daima mücadele vermek durumunda kalmaktadır.
Dünyada ve ülkemizde onurlu yaşam söylem ve vaatleri siyasi iktidarlarca sık sık tekrarlansa da hak ve özgürlükler gerçek anlamda kullanılamamaktadır. Siyasi ve maddi çıkarlar insani değerlerin her zaman önüne geçmiş, ifade özgürlüğü üzerinde ciddi baskılar kuran bir sistem yaratılmıştır. Ancak özellikle son yıllarda geniş halk kitlelerinde oluşan mücadele bilinci ve adalet arayışı insan haklarının evrensel değerlerinin korunması adına kitlelerin sesini yükseltmesini sağlamıştır.
Toplumsal alanda gelişen bu bilinç, sosyal, siyasal ve ekonomik hakları için mücadeleden vazgeçmeyen bireylerin ifade ve düşünce özgürlüklerini sonuna kadar kullanabildiği bir dünya umudumuzu güçlendirmektedir.
Savaşın ve sömürünün olmadığı, gelir düzeyindeki adaletsizliklerin insan onurunu zedelemediği, hukukun üstünlüğü ilkesine dayalı bir dünya düzeni umudu ile tüm insanlığın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutluyorum.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz